Много от нас използват всекидневната си по различен начин. В някои домове те служат като основно помещение за събиране на цялото семейството, докато в други те са по-скоро шоурум и влизат в употреба само когато вкъщи идват гости. Така или иначе има някои въпроси, които винаги се появяват, когато се опитвате да подредите мебелите в хола. Вижте как да аранжирате всекидневната си, така че да постигнете оптимални резултати независимо от начина, по който използвате тази стая.
Основни положения
Ето едни от най-важните неща, които трябва да запомните:
1. Създайте фокусна точка на стаята и започнете подредбата на мебелите около нея. В някои стаи фокусната точка е съществуващ елемент от архитектурата, като камина или прозорец, а в някои може да бъде и нещо, което внасяте в стаята отвън, като например телевизор.
2. Използвайте мебелите за да създадете област за разговори. Хората трябва да могат удобно да разговарят помежду си, без да напрягат врата си или да се налага да крещят. Ако стаята е твърде голяма може да се опитате да обособите няколко различни области за разговор или др. според вашите предпочитания и начин на живот.
3. Както сме отбелязвали и преди от съществено значение е да съобразите къде да са вратите и къде са обичайните пътища за преминаване през помещението. Често това не може да се предвиди от първия опит. Това е причината и когато се изграждат паркове, асфалтирането на алеите да се оставя за накрая, след като минувачите вече са отъпкали най-удобните за тях маршрути. Така, че не се изненадвайте ако се наложи да пренаредите мебелите поради тази причина. Като добър краен резултат можете да счетете ако сте оставили достатъчно място за хората да преминават край мебелите, така че те да могат лесно да достигнат от една страна на стаята до другата.
4. По възможност дръжте мебелите далеч от стените. Когато облегалките на всички мебели докосват стените това е една от най-големите грешки, които хората правят в хола. Да не говорим, че с времето остават неприятни следи и ако решите изведнъж да пренаредите ще се наложи заедно с това да освежите и покритието на стените – боя или тапети. Ако отделните части на обзавеждането в хола се разположат близо една до друга ще се създаде по-интимна обстановка. Ако гърбовете на мебелите са направени както трябва, няма причина да не ги извадите на показ.
Размери на мебелите и тяхното разположение
Когато става въпрос за холна гарнитура, размерът има значение. Най-вече съпоставяйки го размера на стаята и обичайния брой хора, които най-често пребивават в него.
Диван и столове
Те често са елементите на едно голямо общо цяло, така че е важно те да отговарят на пространството. Най-важното нещо, което трябва да направите е да измерите пространството, с което разполагате преди да пристъпите към покупката. Със сигурност няма да сте доволни ако мебелировката излезе твърде голяма или твърде малка, така че е най-добре предварително да изготвите план. Скицирайте най-общо размерите на стаята върху лист хартия и експериментирайте с различни варианти на разпределение на мебелите. Това ще ви помогне от едно по-високо ниво да прецените как ще изглежда всичко, ще бъде ли функционално за обитаване и ще има ли достатъчно място за преминаване. За да бъде тази задача успешна все пак ще се наложи да спазвате някакъв мащаб.
Килимът
Този елемент от обзавеждането е чудесен начин да определите отделни зони в помещението – за сядане, разговори, гледане на телевизия или хранене. Грешка номер едно, която правят хората в това отношение е, че слагат твърде малки килими. Не забравяйте, че всички мебелите трябва да бъдат разположени така, че да стъпват върху килима. Ако мястото не позволява това уверете се, че поне предните крака на големите тапицирани части от холната гарнитура са на килима. Малки части като странични столове и масички трябва да са с четири крака върху килима.
Холната маса
Холната маса е сред най-практичните части от обзавеждането и често се оказва в центъра на пространството обособено за разговори. Ако решите да използвате такава, запомнете едно правило, което казва, че височината й трябва да бъде малко по-ниска от височината на седалката на дивана и столовете около нея. Дължината на масата също трябва да бъде приблизително една втора до две трети от дължината на дивана. Ако не предпочитате да използвате масичка за кафе можете да опитате с няколко по-малки маси за постигане на същата визия. Просто се уверете, че те не са твърде малки. Хората, които седят около тях трябва да могат да се навеждат над масата за да си вземат напитката без да се налага да стават от стола си или от дивана. В същото време не забравяйте да оставите достатъчно място за краката между столовете и масите – 35-45 сантиметра ще свършат добра работа.
Допълнителни маси и шкафчета
Страничните по-малки маси често остават на заден план, но те всъщност са много важни. Точният брой от който се нуждаете зависи от това с колко места разполагате. Всеки трябва да бъде в състояние комфортно да остави едно питие без да се налага да се изправя за да отиде до масата. Опитайте се да поставите по една малка масичка от двете страни на дивана. Разбира се това е валидно ако разполагате с достатъчно място, в противен случай хората могат да използват масата за кафе пред тях. Балансът се крие в това да осигурите достатъчно повърхност без да пренаселвате стаята с предмети. Масичките трябва да са приблизително толкова високи, колкото е и облегалката на стола или дивана, до чиято непосредствена близост са поставени.
Аксесоари за всекидневната
След като обзавеждането е на мястото си, вече е важно да се помислите и за това къде да поставите аксесоарите. Няма съмнение, че ще има –вази, произведения на изкуството, а може би телевизор и няколко свещници. Ако не сте сигурни за това колко и къде да ги поставите, върнете се на скицата по-горе, за която стана дума. Опитайте се да нарисувате ситуацията не отгоре, както беше при планиране разположението на мебелите, а отстрани и то в различни перспективи. Ако сте достатъчно на ти с компютрите можете да опитате да направите това и с някоя програма за дизайн. Изберете онзи вариант, който най-точно подхожда на вашия начин на живот.