Често ще срещнете интериорни дизайнери, които предлагат и управление на проекти в своите услуги. Тази услуга е много важна, както за клиента, така и за дизайнера от правна гледна точка.
Управлението на проекта е професионално умение, което включва различни квалификации придобити в съответните заведения. В този тип бизнес управлението на проектите е много отговорно, тъй като включва в себе си управлението на сроковете, разходите, безопасността, спазването на правилата за строеж и контрола на качеството за свършената работа. Това означава, че ръководителят на проекта стои най-отгоре и ръководи всички звена по време на процеса, както и от него зависи каква надценка ще платите в края на проекта. Този тип работа не е обичаен за интериорните дизайнери, а за архитектурните фирми и за по-големите строителни компании.
Като клиент, лесно ще забележите, че ръководителя на проекта е наел подизпълнители, които са включени в общата фактура. Дизайнерите редовно работят с подизпълнители, тъй като се налага да се слагат завесите ви, да се положи вашия килим, да се нанесе боята по сетните ви и т.н. Интериорния дизайнер управлява всички тези процеси ефективно. В крайна сметка, дали ремонта на дома ви ще е успешен зависи главно от дизайнера, който управлява проекта. Фактурата ви е гаранция за резултатите. Ако се случи непредвидена ситуация, фирмата ще отстрани повредата без допълнително заплащане.
Именно поради причина освен фактурата, трябва да сключите и договор дори и за най-незначителните строителни или довършителни работи. Дизайнера трябва да ви фактурира директно, а от другата страна вие също трябва да му платите по този начин. Това означава, че всеки следващ евентуален дефект по ремонта ви могат да бъдат присвоени към изпълнителя. Той ще има и подходящата застраховка, която би покрила всички евентуални проблеми и да послужи при евентуално обезщетение.
Разликата, че повечето координатори на проекти са строителни компании и архитектурни фирми, а вие сте избрали интериорен дизайнер за ръководител на проекта, не намалява стойността му. Опитния дизайнер предотвратява много проблеми, а и ще реши всеки възникнал проблем по време на ремонта ви. В такива случаи координатора е безценен.
Координаторът има ключов капацитет да съдейства за улесняването на достъпа на доставчиците по време на ремонта ви. Той е главния изпълнител при междинните и окончателните плащания. Ръководителя на проекта проверя списъците с инвентара и това, което ви е останало в края на ремонта.
Всички интериорни дизайнери са професионалисти и гарантират за напредъка на работата в съответствие с договорения график. Фирмите са законово отговорни по време на изпълнението на проекта, последователността на извършената работа или ако проекта претърпи неуспех. Някой дизайнерски фирми имат неподходящи практики на таксуване, възползвайки се от несериозното тълкуване на понятието “Управление на проекти”.
Какво трябва да направите като платежоспособен клиент?
Винаги изяснявайте с дизайнера, кои елементи ще се доставят чрез фирмата и кои директно? Установете, какво е необходимо на дизайнера като сума при директните доставки? Това обикновено е процент към сметката на изпълнителя. В договора трябва да бъдат посочени стартовата дата и прогнозната продължителност на проекта, а цената на цялата сделка е нормално да бъде депозирана в сметката на изпълнителя. Това обикновено е достатъчно, но вие ще прецените самостоятелно дали се нуждаете от по-подробни формуляри или клаузи към договора.
Накрая не забравяйте да проверите дали изпълнителят притежава необходимите застраховки, в случай, че се наложи да бъдете обезщетени в случай на възникнали проблеми по време на ремонта ви.