Банята е мястото, където започва денят на всеки от нас. За да ни е наистина добро утрото, интериорът на това помещение трябва да е идеално по нашите представи.
Какви шкафове за баня обаче са ни нужни? Разгледайте добре предлагането в специализираните търговски вериги или онлайн магазини, защото подобна покупка се прави веднъж като очакванията от нея са сериозни. Освен това има няколко фактора, с които трябва да се съобразите, преди да обзаведете вашата баня.
Принципно, мебелите за мокрото помещение се купуват и инсталират, след като приключи ремонта му, инсталира се осветлението, облепени са плочките и се постави санитарната керамика. След това всичко изглежда просто, но не е съвсем така. Особено, ако става въпрос за малка баня.
Какви проблеми на интериора могат да ви спестят шкафовете за баня?
– Гарантират ред и помагат рационално да се организира пространството
– Прибират всички онези вещи, които би трябвало да са скрити от външен поглед. В тях се прибират средствата за хигиена, „бялата” козметика, битовата химия, домашната аптечка на повечето семейства и други дреболии.
– Те не просто пестят безценното място в помещението, но и допълват естетичният вид и внасят единство в интериора на помещенията.
– За да постигнете усещане за пространство, огледалните шкафове за баня визуално увеличават големината на помещението
Видове шкафове за баня
Шкафовете за баня се различават един от друг не само по материалите, от които се произвеждат, но и по параметрите и предназначението им.
Можем да ги разделим на няколко основни вида:
Окачени — Те са най-популярните и може да ги срещнете в почти всеки апартамент. От своя страна се делят на стандартни и авангардни модели. Монтират се на специални скоби, а за тези, които се предполага, че ще съхраняват тежки предмети, е предвидена допълнителна фиксация с винтове. Предимството им е, че могат да се поставят и по-високо на стената или буквално „да висят“ във въздуха. Недостатъкът–трудни са за почистване.
Вградени–Традиционно се използват в области, където има ниша, или други вдлъбнатини в стената. Определено помагат за рационалното използване на пространството в помещението, а също така ви дават възможност да използвате дори най-малката ниша.
Огледални–Предпочитани са, защото са малки, могат да се монтират над мивката и ви спестяват необходимостта от монтажа на огледало. Огледалната част на тези шкафове за баня е само външната, лицева част на вратичките им. Те не просто уголемяват визуално помещението, но имат и особено естетичен вид.
Ъглови – Подходящи за малки помещения. Поставят се във всеки ъгъл и съхраняват всичко необходимо, без да заемат ценна площ.
Шкафове – моливници – Високите и тесни шкафчета около мивката, които са с възможно най-проста конструкция. Не са най-атрактивните, но са много удобни и съхраняват всичко. Тук можете да разположите всичко – от кърпите за баня, до хигиенните си принадлежности. И ако държите да има ред, най-добре е да използвате точно тях в банята си.
Шкафове за под мивката – Много практично решение, особено ценно при дефицит на пространство. Ще ги срещнете под различна форма и размери, имат достатъчно чекмеджета, някои дори събират и коша за пране.
Най-подходящите материали за шкафове за баня
Мебелите, които ще се използват в банята, трябва да притежават редица качества. Трябва да са издръжливи, устойчиви на влага и температурни промени, щадящи околната среда. При избора на шкаф за баня, важно е да се вземе предвид, че трябва непременно да бъде изработен от здрави и водоустойчиви компоненти.
Най-популярни в производството са:
ПДЧ. – Най-евтини, но и най-несигурни. Освен ако не са надеждно ламинирани. Шкафовете за баня от този материал може да намерите в богата гама от цветове, но е добре да ги монтирате или на стената, или да ги държите далеч от мократа зона в помещението.
МДФ – Отличават се с относителна влагоустойчивост и издържат на промени в температурата на помещението. Шкафчетата за баня от този материал със сигурност ще ви служат дълго време.
Стъкло – То се използва главно за декориране на фасадата на шкафа, защото този материал не се отличава с кой знае каква хигроскопичност. Избирайки такъв шкаф, непременно се убедете, че огледалото има специално защитно покритие.
Трябва да се отбележи, че стъклото се нуждае от редовна грижа, защото и най-малките капчици по повърхността му са видими. Ако имате стъклени шкафове, поддържайте ги със суха кърпа.
Естествена дървесина – шкафовете за баня изглеждат разкошно, когато са направени от естествено дърво. Материалът обаче не е особено практичен и може да се деформира в помещения с висока влажност. Вариантите в този случай са два – или дървото да е добре третирано със защитен лак, който да осигурява влагоустойчивост, или да имате наистина добра вентилация. Заложете на шкафчета от естествено дърво, само ако разполагате с достатъчно просторно помещение, оборудвано с чудесна вентилация. Имайте предвид още и че по принцип тези продукти са предназначени за луксозни бани и цената им е висока.
Мебелите в банята се използват ежедневно, затова е важно да се погрижим те да вървят с надеждни крепежни елементи и детайли.
Да решим проблема с голямата влага
Всяка баня е непрекъснат източник на влага. Всеки път като взимаме душ или вана, върху повърхността на мебелите, там попадат капки вода. Парата, която се образува, се превръща в конденз, а той е много вреден.
Добрата новина е, че тези проблеми са лесно отстраними. Просто поставете вентилатор в банята. Съществуват различни видове абсорбатори за влага, които може да монтирате в помещението. Някои са самостоятелни, а други са свързани към електричеството. Какъвто и модел обаче да изберете, обърнете внимание на едно нещо – той трябва да е достатъчно мощен, за да абсорбира цялата влага. Особено, ако помещението не разполага с прозорци.
Избирайки шкафове за баня, трябва да сме сигурни, че ни ги предлагат с необходимата защита. А добрите домакини знаят, че за да се отървете от замъглени стъкла и огледала, можете да не разчитате просто на висококачествена вентилация. Поддържането на мебелите в банята също е от голямо значение. Ако планирате да ползвате мебели от дърво, дръжте ги далеч от мократа зона. Ако се нуждаете от етажерки или шкафче близо до душа, гледайте да е от метал и стъкло, или най-малкото да е добре защитено. Огледалата (стъклата) на шкафовете за баня могат да се опазят със собствено домашно средство, направено от глицерин и желатин.