Малко по малко макар и меката зима отстъпва вече своето място на пролетта. С идването на този период от годината градинарите и собствениците на дори малки по размери дворове започват подготовката си за новия сезон. Всички вадят инструментите от мазетата и поемат към големите градинските центрове за разсад, цветя, фиданки за овощните градини и др. Градината обикновено изисква много работа и отделено време, като крайния резултат не винаги е такъв какъвто сте очаквали. За да избегнете разочарованието от евентуален негативен финал след дълги часове прекарани в градината сме направили кратък списък с основните неща, на които трябва да обърнете внимание при вашите дейности на открито в началото на сезона, така че накрая наистина да изпитате задоволство от положените усилия и постигнатите резултати.
1. Погрижете се за състоянието на глинените си саксии и съдове. Когато не се използват дълго време, обикновено през зимните сезони, върху тя се образуват различни отлагания, често от различни по състав соли, които придават нелицеприятен вид на керамиката. За да отстраните тези отлагания комбинирайте равни части оцет, спирт и вода в бутилка и напръскайте с пулверизатор. Изчакайте сместа да изсъхне преди да решите да засадите нещо в съда.
2. Работата с пръст в градината често е свързана с натрупването на много кал под ноктите, което е доста неприятно и често трудно се премахва. За да се предотврати това, може да използвате малък трик като нанесете малък слой сапун в областта по ноктите си непосредствено преди работа. Това ще попречи на калта да се натрупва под ноктите ви, а когато приключите е нужно само да отстраните сапуна с някаква четка и да измиете ръцете си.
3. Тревните площи в този сезон от годината се нуждаят подрязване и оформяне. Преди да се захванете за работа с вашия тример или косачка, предварително се убедете, че нивата на смазващите течности са съгласно препоръките на производителя. Оборудване, което не е използвано дълго време може лесно да се повреди, ако преди това не е смазано добре. За целта използвайте инструкцията за експлоатация.
4. При саденето на различни растения в градината много помага създаването някакъв вид еталон за дължина. Тази работа може да свърши прекрасно най-обикновена пръчка. Вземете ролетка и с нея разграфете по дължината на пръчката разстоянията, на които искате да бъдат посадени вашите култури, цветя, плодове и зеленчуци. Само поставяте еталона и садите на местата, които предварително сте маркирали. С този прост метод окончателната визия на градината ви ще бъде наистина добре подредена. Разстоянието зависи от вида на засажданите растения.
5. В една градина винаги имате нужда от връв. Най-често се използва канап, корда, сезал и др. подобни. Проблемът е, че тези материали, използвани за оразмеряване и ограждане често се губят. За да не става това може да използвате малък трик. Поставете кълбото с връвта в малка глинена саксия с дупки за изтичане на водата. Издърпайте връвта през дупката и я ползвайте според нуждите ви. Така вероятността да си загубите кълбото е минимална.
6. Ранните периоди на пролетта през март и април, често се характеризират със силно променливо време. Може да се наблюдават както големи горещини, така и дори сняг. Неукрепналите още култури могат да бъдат силно увредени от студеното време и е редно да помислите предварително за тяхното предпазване. Лесен вариант е да използвате малки глинени съдове или прозрачни стъклени саксии, обърнати обратно.
7. Бихте постигнали много спретнат вид на вашата градина, особено през първите седмици, ако напишете имената на растенията (с помощта на перманентен маркер, защото дъжда лесно би отмил надписи от обикновен флумастер) върху малки табелки, каквито можете да си купите от всеки по-голям градински център и ги поставете в близост до основата на вашите растения.
8. Имате ли проблем с листните въшки по вашите насаждения? Можете да ги отстраните доста ефективно със силна струя вода от маркуч примесена със специален инсектициден сапун. Ако това не е вариант за вас има и друго решение. Увийте широка самозалепваща лента около ръката си с лепкава страна навън и просто „погалете“ листата на растенията, заразени с листни въшки. Концентрирайте се върху долната страна на листата, защото това е мястото, където най-малките буболечки обичат да се крият.
9. Следващият път, когато варите нещо във вода (ориз, картофи или др.) не бързайте да изливате водата в канала. Можете да я използвате за напояване на вашите саксийни растения и ще бъдете изумени как растенията реагират на “зеленчуковата супа”. Във водата се съдържат много полезни вещества, попаднали там от онова, което сте варили и това действа направо като енергийна бомба.
10. Използвайте чай и кафе, които сте решили, че вече няма да съхранявате за бъдеща употреба, за окисление на почвата на по-нежни растения като азалии, рододендрони, камелии, гардении и дори боровинки. Едно леко поръсване веднъж месечно ще поддържа рН на почвата в нужните нива.
11. Чаят от лайка пък е много ефективен за предпазване на младите фиданки от гъбички, които причиняват загниване. Това е процес, който настъпва внезапно и често протича неочаквано бързо. Просто добавяйте чай в почвата около основата на разсада веднъж седмично или пръскайте листата с екстракт от него.
12. Какво е една градина без един уютен кът за отдих. Интересно дизайнерско решение е да използвате глинени съдове за малки столчета и маса. Изпечената глина е относително здрава, но все пак съобразете теглото на хората със здравината на съдовете. За маса използвайте по-голяма по диаметър саксия и я захлупете с голяма плитка чиния. Това ще ви създаде приятна атмосфера за следобедното кафе, изпито в почивката от работата в градината, а за малките птички ще бъде място за къпане след дъжд.
13. Най-бързият начин за изсушаване на билки е просто да ги поставите на седалката в колата си между два листа от вестник. Парниковият ефект в колата ви ще изсуши билките за нула време и то до съвършенство. Нещо повече, колата ви след това ще мирише по страхотен начин на пролетна гора.
Това са само част от многообразието от градински решения. Надяваме се, с предложенията ни по-горе да сме ви дали полезни насоки за бъдеща работа. Несъмнено с времето опитните градинари са си изградили свой собствен стил на работа и следват принципи, които са установили, че работят. Ще ни бъде интересно ако ги споделите с нас и останалите читатели във facebook страницата ни.