Ако тепърва се сблъсквате с понятието „рустик”, трябва да знаете, че идва чак от древния Рим. Тогава така са наричали грубата каменна облицовка на долните етажи на сградите. Служили са за създаване на илюзия за масивност и сила.
През втората половина на ХХ век обаче дизайнерите все повече са мислили върху това да акцентират върху максималната функционалност, използването на съвременни материали и прости форми. Така в обзавеждането все по-малко се е наблягало на естественото дърво, керамиката и камъка. На тяхно място дошли гланца, метала и пластмасата. Новият рустикален стил се наложил като отговор на използването на технологични материали, хладни материали и гладки повърхности.
„Изискана грубост”, това е синонимът, с който най-често определят общите характеристики на този стар маниер за обзавеждане. Заради масивното дърво, студените камъни и почти агресивното излъчване, което имат този тип мебели, дизайнерите го препоръчват най-вече за вили и класически домове в средиземноморски или италиански стил.
Приемете, че „рустикалност” е съчетание от грубост и максимално опростяване на декора. Стилът залага изключително на естествени материали – както в облицовката, така и в обзавеждането.
Едно от преимуществата му е простотата, която е по възможностите дори на начинаещия дизайнер. Следвайки основните правила при обзавеждането, наистина всеки може да подреди своя дом като образец на рустикален стил.
Имайте предвид, че простотата винаги се нуждае от много „въздух “ — т.е. пространства, които не са заети от мебели и аксесоари. Понеже се залага на тъмни тонове, рустикалният стил „лежи” добре само в големи помещения, защото основно правило в дизайна е – тъмните цветове смаляват визуално стаята, светлите я увеличават.
Всеки елемент от облицовката задължително трябва да е направен от естествен, грубо обработен материал. По желание може да изпитате силите си с различни техники в състаряването на мебелите, за да придадете достойнство и изразителност на покритията.
Най-добре е мебелните елементи да приличат на ръчно направени като изискването е да не приличат на майсторска изработка, а едва ли не – сковани на две — на три от налични екоматериали. Подобни можете да закупите и напълно оригинални от всеки интернет аукцион. Другият вариант е да се опитате да си ги изработите сами, или да се обърнете към някоя мебелна къща за мебели от масив. Запомнете – стилът „рустик“ не търпи фалшификации – заложете на естествено, масивно дърво, дори да ви струва по-скъпо, тъй като ще изглежда далеч по-добре и на място от всяка имитация от MDF или ПДЧ. Да не говорим пък за подовете от ламинат.
Не се плашете от толкова „натуралност”, рустикален стил не значи „анти — технологичен”. Няма как да се откажете от техниката, която улеснява в пъти живота на съвременника, в сравнение с този на предшественика му. Тук обаче трябва да проявите известна хитрост – разполагайки уредите за домакинството си, трябва да ги маскирате така, че да отговарят на цялостната обстановка. Това не е сложно – трябва ви просто известна сръчност, малко декупаж или фридж-декор – стикери, с които да я облепите хладилника, пералната, миялната машина и сте готови. Декоративните панели също вършат страхотна работа. Както и малко мебелно фолио.
Декоративната част на интериора е сведена до минимум. Използвайте умерено количество текстил и украса за стената. За сметка на това пък осветлението може да ви донесе специфично усещане за уют и покой.
Материали
Заради особеностите на стила заложете на естествени, екологични материали. Благодарение на съвременните технологии, обаче може да си позволите умерен риск, който да облекчи живота ви. Рустикален стил може да създадете и с изкуствени камъни, дървени панели или каменни плочи, които да прикрият модерната визия на мебелите у дома. Ако имате възможност обаче не правете компромиси с дървесината по прозорците, или с дървения под. Заложете на естественото дърво и в двата случая, иначе ще ви изглежда фалшиво и недовършено
Стени в рустикален стил
Забравете за тапетите и боите! Най-простата и актуална облицовка на стените в рустикален стил е грубата мазилка. Много отдавна стените са били покрити и с кал, без допълнително заглаждане и опесъчаване. Затова групата повърхност е идеална за случая. А ако не можете да си представите дома си по този начин има два варианта – пясъчно жълто или охра, които да навяват спомени за Тоскана, или отново да изберете декоративни панели и тапети, имитиращи груба мазилка. Дори да са малко по-скъпи като материали, не жалете пари, защото иначе ефектът ще се загуби.
Най-точно от декоративна гледна точка е използването на дървени панели. Може да ги подредите в хоризонтална линия навсякъде или само на една стена. Ако дървото е основният облицовъчен материал, имайте предвид, че е важно да се акцентира върху неговата тежест и грапавина. В отделни части може да използвате и PVC – панели, прилежно скрити под дървесината.
Мебели в рустикален стил
Основното правило е: Ако използваме камък, нека да е груб, дървесината – стара и масивна, текстилът – зебло, или друга груба тъкан.
Тук залагаме на тежка мебел от естествено дърво или ковано желязо. Видът й трябва да е такъв, че да си помислите – направена е от местния занаятчия, а не – от масовото производство и поточната линия.
Дори да не може да се разделите с меката мебел, трябва поне да заложите на дървените елементи. Текстилът трябва да изглежда грубо тъкан – да прилича на тъканта, от която се правят чували. Доста по-рядко се е използвала кожата.
Под
Подовото покритие в дома в рустикален стил трябва да се направи от естествена дървесина, камъни или поне от сполучливите им имитации. Не е желателно да се измъквате с поставяне на ламинат или паркет. Още по-неуместно е използването на килими и балатум. Търси се топлината, която създава усещането при досега на естествени материали, затова решите ли да правите дом в този стил, преценете си добре бюджета.
Използвайте керамични плочки като гранит, павета, или изкуствено състарени масивни дъски. Подовите настилки не са нежелани – можете да покриете голия под с черги или грубо тъкани килими. Не рискувайте с кожи на животни – трудно се намират и поддържат, а еколозите ще ви погнат, че от суета сте подкрепили отнемането на живота на редки или не толкова редки видове. Дори козята кожа не е уместно да поставяте пред камината, независимо колко добре смятате, че ще изглежда там!
Осветление
То е един от най-важните етапи при създаването на атмосфера в рустикален стил.
Заложете на кованото желязо, осветителните прибори от мед, свещи и дори метални абажури. Класическият полилей е тип обръч със свещи по него, а върху тавана задължително има поставени грубо издялани греди.