Добрата защита на дома е от ключово значение за по-малкия разход на енергия. А използването на топлоизолация за защита на сградата е най-важна. Материалите, които се използват за защита на сградите от ключово значение, затова ви предлагаме да се запознаете и с основните неща за полагане на външна топлоизолация, преди да се решите на тази стъпка.
- Технология на работа
Има редица изисквания при полагане на топлоизолацията, но няколко са наистина важните неща, които трябва да знаете. На първо място – използването на изолационни системи.
При полагане на топлоизолация върху тухлена конструкция внимание се обръща на вида на структурата. Материалите трябва задължително да са сухи и порести, пропускащи пара и да се залепят лесно. Това изискване важи за тухлена конструкция. За цокъла и бетонните елементи обаче е необходимо материалите да имат затворена клетъчна структура. За стените — стиропор — ESP, а за основите, колоните, пода , покривите и други стабилизиращи елементи — XPS или стиродур.
Не забравяйте: Мазилката се поставя на чиста основа!
Когато се слага мазилката тя се поставя върху напълно чиста основа, без бразди, без уронени стени и без напукан или начупен бетон. Тя трябва да бъде почистена и основата изравнена.
Задължително изискване е монтажниците да нивелират всяко ниво от фасадите отделно. Едва след това се поставят алуминиевите профили на нивото на цокъла. Важно е фасадите да са перфектно измазани, когато се лепи на гребен. Ако фасадата е с по-голяма денивелация или без хастарна мазилка лепенето на гребен е невъзможно. Тогава се използва метода на линейно — точково нанасяне на лепилото и се добавят още алуминиеви и дървени мастари.
За какви грешки трябва да следим при поставяне на външна топлоизолация
Лепило
То се разтваря точно по предписания на производителя. По-гъста смес би затруднила поставянето на изолацията, а по-рядка трудно би я задържала.-
Следи се, освен това, добрата адхезия към основата и най-вече към ESP плоскостите, които реално са застрашени.
Поставянето му също е по определена методика — при линейно — точков метод , то се слага по периферията на листа с допълнителни топки по повърхността на листа. Внимавайте с дебелината на лепилото — тя се съобразява с необходимостта от корекции на листа след залепване на фасадата. Задължително листата се залепват плътно, като се следи да не проникне лепило във фугите и да се образуват луфтове, които позволяват проникване на влага.
Монтаж под врати и прозорци. Материалът за топлоизолация задължително е изрязан Г-образно! Зоната около ъглите задължително трябва да бъде подсилена, а цокъла и прозорците задължително се уплътняват с XPS. Около прозорците изолацията обикновено е с дебелина от 2 см, а цокълът се лепи с плочи, равна на тези от фасадата. Дебелината на XPS-а е съобразена със съседните повърхности.
Дюбелиране
То се извършва минимум 24 часа след залепване на листовете изолационна мазилка. Лепилото трябва да е стегнало, за да не хлътва платното навътре.
– Дюбели се поставят само там, където има лепило. И се забива докрай. В противен случай се стига до получаване на неравности.
Размери на плоскостите. В зависимост от натоварването – 10 бр./ м2 — по 5 бр. на лист като разположението е шахматно — четири в ъглите и един по средата. Ако се уплътнява.
Плоскостите се подсилва допълнително с дюбели. Разполагат се в шахматен вид, по 2 дюбела на лист на разстояние 50-60 см.
Листовете не трябва да са прекалено големи — 1000 х 500 мм.
Шпакловане с мрежа
Започва от горе на долу, като се избира вътрешен или външен ъгъл. Поставянето на лепилото е по следния принцип – 1 метър по цялата височина на сградата, започвайки от горната част към цокъла. Второто парче мрежа задължително се застъпва на 10 см от мрежата на съседната стена
След приключване на шпакловката, предстои следващ етап на нанасяне на изолационни дейности — грундиране. То се извършва ден преди нанасяне на мазилката. Най-добре е грундът да бъде оцветен в цвета на мазилката или да бъде бял, но не и безцветен. Това ще помогне при поставяне на мазилката след това, да покрие всичко, без шпакловката да се вижда отдолу. В основата можете да използвате мече, но при оформяне на деликатни зони като козирка и прозорци трябва да се използва четка.
Нанасяне на мазилката
Първото, което трябва да знаете за мазилката е какъв тип е тя. Всяка мазилка има особени изисквания, заради които се налага определен инструментариум. С метална маламашка може да се нанася единствено мозаечна и минерална мазилка. Всички останали се обработван с пластмасова. Имайте предвид, че мазилките могат да бъдат силиконови, силикатни, акрилни, варо-циментови и други. Що се отнася до поставянето на мазилката — десет минути след нейното поставяне, можете да обработвате фасадата, оформяйки мазилката, като е важно да се знае, че не трябва да прекъсвате процеса на покриване и разнасяне на мазилката. Затова е добре задачата да бъде извършена от няколко човека едновременно, за да не става фасадата на петна, особено, ако се покрива повече от един етаж.
Поставяне на минерална и каменна вата
Тук се спазват абсолютно същите правила, както при поставянето на мозаечна или минерална мазилка. Тук обаче трябва да предвидите и освен дюбели и пирони, тъй като плочите са по-тежки. Добре е да използвате лепила за шпакловане, усилени допълнително и пригодени за по-добро свързване с ватата. При поставянето на вата има една особеност — лепене на гребен е невъзможно, а върху ватата, се добавя още лепило върху лицевия слой, за да се подсили допълнително. Също така ватата се слага преди поставянето на мрежата. Преди да продължите с другите изолационни дейности, задължително изчаквате да изсъхне поне един ден, след което поставяте мрежата и едва тогава се поставя мрежата, отгоре допълнителен слой на лепилото, което с ивици и точки се полага на стената и върху него се поставят вече останалите покривни материали.
– Време за монтаж. При поставяне на топлоизолация трябва да обърнете внимание на няколко неща. Не на последно място, мазилката не трябва да се поставя при дъждовно време. При опасност от превалявания също не трябва да нанасяте мазилката, тъй като може да бъде увредена от дъжда и вятъра. Върху влажна повърхност също не се лепи топлоизолация — първо няма да хване, а второ — остават петна.
При минусови температури и температури над 30 градуса не поставяйте топлоизолация. В първия случай няма да „хване“ достатъчно добре и влагата ще се абсорбира в изолацията, което ще затрудни поставянето, а и запазването на естетическия вид на стените. А при твърде горещо време, има вероятност лепилото да се разтопи.
Имайте предвид, че поставена в студено време, мазилката не хваща лесно, но и грундът също не е уместно да бъде поставян в такова време. И накрая — съобразете вида на мазилката с мястото, където живеете. Например — ако живеете в планината или на морето — най-подходящата мазилка е силиконът заради високата влажност. Дебелината на мазилката зависи от нейната зърненост. Избирайки по-зърнеста мазилка ще разполагате с по-добра топлоизолационна система срещу замръзване през зимата.