Дизайнът и декорацията вътре в къщата може да промени коренно начина, по който тя изглежда в очите на нейните собственици и гости. Оптичните илюзии, създадени чрез осветление, цвят, аранжиране и пространствено позициониране могат да направят помещенията да изглеждат по-големи. Този метод работи най-добре, когато се работи с малки пространства, като правилната комбинация на интериорни елементи от дизайна може да проектира образ на много по-голямо, по-широко и по-просторно място. Как да го постигнете сами в домашни условия? Прочете по-долу нашите съвети.
Започнете с промяна в цвета на стените и тавана. Боядисайте ги в бяло, лек крем, цвят на яйчени черупки или светли неутрални цветове. Липсата на ярък или тъмен цвят ще направи пространство да изглежда по-голямо. От друга страна, ако искате да създадете усещане за по-малка и уединена стая изберете тъмно синьо, тъмно червено, тъмно кафяво или наситено зелено. Ако боядисате тавана си в бяло ще го правите да изглежда по-висок.
Ако имате малко по-екстравагантен вкус и не се притеснявате да експериментирате на помощ идва и един трик, за който може би не би ви хрумнало. Монтирайте бели вентилатори на тавана си. Те ще направят горната част на стаята да изглежда сякаш е в движение. Това също прави стаята да изглежда по-голяма.
Променете и килимите. Бяло, кремаво, светло бежово или сиво ще отворят стаята. Визуалният ефект на светлите килими комбиниран със стени в леки и светли тонове правят помещението да изглежда наистина по-голямо. Тъмно оцветените килими ще накарат пода да изглежда по-близо до тавана. Така ще ви се струва, че таванът е по-ниско, а вие ще имате усещането, че сякаш нещо ви притиска.
Претапицирайте мебелите си, меките страни на диваните, столовете и т.н. с лек плат, без излишен пух, висулки или други украшения, за да отворите наистина стаята. Използвайте плътни цветове или приглушени оттенъци за да добавите допълнителна капчица към вашата илюзията за визуално по-голяма стая. Изборът на цвят за тапицерията ще постави пред важен избор. Ако предпочете светъл цвят в комбинация със светлите стени, тавани и под рискувате да създадете усещане за безкрайност в стаята. Ако търсите това добре, но ако искате все пак да поставите някакви граници добър подход е изберете по-тъмен цвят, който да контрастира със светлите тонове на останалата част от стаята.
Преподредете мебелите. За създадете усещането за по-голям обем подредете мебелите в стаята си по такъв начин, че в централната част да оставите повече свободно пространство. Това е трудно постижимо в стаи с големи мебели като леглото в спалнята на пример, но ако успеете да го постигнете усещането за простор наистина ще ви завладее. А и все пак никому не е приятно да прекосява стая като непрекъснато прескача или заобикаля разни неща.
Най-известният оптически ефект в интериорния дизайн оставихме за накрая. Инсталирайте огледала по стените, за да създадете ефекта на удължаване на пространство. Огледалата, особено когато се използват в комбинация с ярко осветление създават зона, която се появява отново и отново за да не свърши никога в безкрайна поредица от точки. Ако поставите голямо огледало зад дивана това ще направи стените ви да изглежда сякаш се простират далеч отвъд физическото пространство. Допълнителни стъклени украшения и малки огледала поставени за акцент също могат да подобрят ефекта създаден от отразяващите повърхности в жилището.