Дърводелството не е за всеки. Свързано е с работа с дърво, режещи дървообработващи инструменти, изисква познаване на материалите и начините за тяхната обработка. Това са знания и умения, които се усвояват в специализирани училища или се придобиват след немалък стаж при някой майстор. Това прави мебелите изработени от дърво по-скъпи отколкото бихте желали и самите вие. Днес ще ви представим няколко прости съвета, които ще дадат възможност на онези от вас, които нямат никакъв опит и познания в дърводелството да изработят сами красиви мебели от дърво.
Има много примери за хора, които определено не са дърводелци и въпреки това са успели да изработят голяма част от мебелите си вкъщи. Има много удачни попадения с рамките за спални, двуетажни легла за деца, етажерки за детската стая , библиотеки за хола, развлекателни центрове за телевизия и DVD плейъри, холни маси, офис лавици и дори дивани. Можете да си спестите значителна сума пари чрез изграждане на нашите собствени мебели. Понякога се налага реализирането на повече от един проект, за да оправдаете разходите си за инструменти. В този смисъл, колкото повече елементи изграждате, толкова повече ограничавате разходите се.
Може да се приеме, че средно бихте спестили около 50 % в случай, че изработите мебелите си сами за сметка на това да ги купите нови от близкия мебелен магазин. Разбира се, винаги съществува възможността да си купите мебели втора ръка, но това не е вариант, който разглеждаме днес. Другата положителна страна на това да изработите сами мебелите си е възможността да ги направите точно така, както вие искате без да се налага да правите компромиси. Ето на вашето внимание няколко съвета, които ще са от полза на онези от вас, които нямат опит като дърводелци и ще ви спестят пари при изработката на вашето обзавеждане.
1. Започнете с един прост проект
Започнете най-напред с някой прост проект, като например семпла правоъгълна масичка за кафе. Не се изисква много фантазия, няма обли части, набраздявания или нарези. По време на този първи проект вие просто ще се опитвате да се научите на някои основни умения в дърводелството, като например как да правите прави линии, точни измервания и да съединявате две отделни парчета дърво. Първият проект е по-скоро като училище по дърводелство. Не губете много време и пари за един голям проект в началото. Правете грешки върху нещо по-просто и евтино.
2. Дайте обективна оценка за собствените си възможности
Въпреки, че става дума за обучение и плавни първи стъпки, все пак е полезно да си дадете ясна сметка какво влиза във вашите възможности и какво не би ви било по силите. Ако се страхувате да забивате пирони с чук или се притеснявате от работата с електрически режещи инструменти, може би е редно да се ограничите до по-простите варианти мебели.
3. Започнете със съставянето на план
Ако се върнем на примера за масичката за кафе, потърсете снимка в интернет на дизайна, който искате да изпълните. С помощта на прост редактор за снимки обърнете изображението в черно-бяло. Разпечатайте го и нанесете върху него желаните от вас размери на масичката. Защо ви е черно-бяла снимка ли? Ами за да можете лесно с помощта на цветни моливи или маркери да оцветите масичката в цветовете, в които смятате да я изпълните, за да добиете поне известна представа как ще изглежда наистина.
Преди да започнете работа трябва да имате приблизителна представа за това колко дървесина ще ви е необходима и от какъв вид. Има голямо разнообразие от материали – бук, дъб, явор, плоскости от машинно пресовани отпадъци от дърво и т.н. След като вземете това решение отидете до близкия строителен хипермаркет и преценете каква ще е стойността на вашия строителен проект. Ако искате да спестите пари, то тогава уверете се предварително, че спестявания ви ще са достатъчни за необходимата инвестиция.
4. Прочетете някоя книга или да потърсете в интернет
Въпреки, че вече имате план за действие редно е да прочетете и малко за неговото безопасно и ефективно прилагане. Прочетете повече за най-добрите техники за рязане, начините за измерване, техниките за сглобяване, безопасност и др. Също така, ако се налага работа с електрически инструменти, които никога до сега не сте ползвали, не забравяйте да прочетете ръководствата на производителите.
Например, когато става въпрос за сглобки ето две неща, които трябва да имате предвид:
обикновено, колкото по-сложна е сглобката, толкова по-добре изглежда.
използването на външни крепежни елементи като пирони, болтове, винтове и др. почти винаги прави нещата много по-лесни, но и също така рядко изглежда толкова добре.
5. Три пъти мери, един път режи
Тъй като целта ви е да се спестят пари, като изработите ваши собствени мебели това трябва да бъде вашето мото. Не бързайте по време на работа. Помислете и се опитайте да си представите всяко действие преди рязане. Много полезно е да поставите някакъв маркер на парчетата дърво, които вече сте отрязали. Това ще ви предпази от грешката да вземете някое готово парче и да го скъсите още повече.
6. Не купувайте инструменти като луди
Една от най-големите финансови грешки на начинаещите дърводелци е да отидат в магазина и да изкупят всички нови и модерни инструменти за обработка на дърво. Вече все по-разпространено се предлагат инструменти под наем. Купете си някои основни инструменти, като чук, бормашина и трион и пили за дърво, но всичко останало потърсете възможност да си наемете за определено време. Така ще избегнете скъпа инвестиция за уред, който няма да използвате до толкова активно, че да се изплати чрез труда ви. Големите разходи за инструменти, могат да обезсмислят икономията, която искате да реализирате изработвайки мебелите си сами.
7. Не се притеснявайте от дребни грешки
Когато изработвате вашите собствени мебели съвсем възможно е да допуснете грешки. Всеки майстор, когато изработва нещо много добре вижда своите грешки, които в последствие остават незабелязани от обикновения наблюдател. В известен смисъл можете да се възползвате от това и да преглътнете някоя и друга приемлива неточност. Все пак това е просто мебел, а не съвършено произведение на изкуството.
8. Поканете приятел
Ако имате ваш приятел, който обича да се изработва и сглобява ще е много по-забавно и по-ефективно ако работите заедно. Много дървообработващи задачи изискват допълнителен чифт от ръце. Особено полезно е това, когато се реже и измерва. Работата с приятел има и други предимства – помогни ми и ти, за да ти помогна и аз. Може дори да помислите да се коалирате по отношение на материали, инструменти и др. Така можете също да спестите пари.
9. Не бързайте
Изпълнете предварително начертания план стъпка по стъпка. Ако се уморите и отегчите от работата по-добре спрете за известно време вместо да прескочите нещо важно и да претупате работата. Само така ще бъдете горди от завършения продукт на вашата работа.