Новите прозорци могат да вдъхнат нов живот в някой по-стар дом и са един от решаващите фактори за дълголетието на всяка нова постройка. Успешният монтаж на прозорец е мисия възможна дори и за начинаещите. Първо трябва да отчетете факта дали правите смяна на стари прозорци на място на вече съществуващи или монтирате прозорци в нова сграда. Процесите са сходни, но има и някои различия по отношение на техниките и материалите.
Времето необходимо за монтаж на прозорец зависи от неговия размер. Първо започнете с по-малки прозорци, те са по-лесни за поставяне. Като изключим времето, необходимо за отстраняване на един стар прозорец, което може да варира в широки граници, имайте предвид, че монтажът отнема два до четири часа за някой, който няма предишен опит.
При смяната, новите прозорци се поставят в рамките на съществуващите, след като старите крила (рамката, която държи стъклото и стъклата на прозореца) се отстранят. Това е най-простият начин да обновите вашите прозорци без да се налага да се добавя нова прозоречна рамка, тай като използваме старата.
Започнете с измерване на ширината и височината на отварящия се прозорец. Бъдете прецизни в измерванията си, защото малко неща са по-отчайващи от това изведнъж да откриете, че чисто новите прозорци са твърде големи или твърде малки, за да паснат точно в отворите на съществуващата рамка. Ако мислите, че ще имате проблеми като този при подмяната на прозорците, застраховайте се като отрежете от твърд картон или тънък шперплат размера, който според вас е най-точен. Когато сте сигурни, че имате правилния размер, поръчайте новите прозорци по шаблона. Имате няколко прозорци с един и същи размер? Това е и добра и лоша новина. Добрата е, че няма да ви се налага да вземате повече размери, а лошата е, че ако сбъркате с шаблона това ще се отрази на всички прозорци. Така че следвайте правилото 100 пъти мери, веднъж режи. За монтажа на първия си прозорец, изберете някой, който се намира в област от дома ви, която не е на видно място.
Започнете с премахването на старото крило на прозореца. Има безкраен брой възможни методи за отстраняване на крилото, но изваждането им няма да е трудно, а идеята е да се създаде място за вашия нов прозорец. Вероятно ще се наложи да използвате нещо като лост за повдигане на крилото нагоре, за да излезе то от пантите, особено ако е по-тежко.
В случай, че крилото е закрепено към рамката по начин, който не ви позволява да го премахнете, предварително е нужно да вземете някои предпазни мерки. Първо затворете прозореца и продължете работа чак след това. Поставете и хикс от лепенка или боя върху стъклото, за да се избегнат грешки. Бъдете внимателни при отстраняването на прозореца от стената. Разумно е да има някой от външната страна, за да ви помогне. В най-общия случай прозорците са окачени на за стената посредством клинове, които го закрепват за нея. Най-трудното е да успеете да ги раздвижите, така че да успеете малко по малко да ви извадите. Това често е трудна задача защото тези елементи с времето „залепват“ един за друг и трудно се вадят. Особено тези от долната страна, които носят тежестта на прозореца След като успеете да ги раздвижите, започнете да ги вадите последователно един след друг малко по малко. Ако се опитате да извадите първо единия клин просто прозорецът ще се завърти и ще заседне. Така с леки последователни движения два души би следвало да нямат проблем с изваждането на цялата рамката.
Целта на следващия етап е проста и обратна на предходния. Предстои ви поставянето на новия прозорец. Трябва да го разположите вертикално и на равни разстояния от всички краища до периметъра в стената, където ще бъде поставен. За да стане това, ще ви трябват дървени клинове, за да запълните пространството между новия прозорец и отвора. Препоръчваме ви да не ползвате старите. Дори и да са здрави цвета има със сигурност няма да пасне, а има вероятност да се виждат ако са прекалено дълги.
Инсталирайте чифт клинове във всеки от долните ъгли на прозореца, един отвън и друг отвътре. Клинове са винаги неразделна част от инсталацията и се използват в противоположни двойки, така че да се създаде опора по цялата ширина на прозореца. Поставете всяка двойка клинове така, че страните на прозореца да са вертикални. Когато всичко изглежда добре инсталирате други две двойки на клинове в горните ъгли на прозореца. Не ги набивайте прекалено здраво, а само колкото да заемат пространството.
В зависимост от размера на вашия прозорец, може да се наложи да инсталирате повече двойки клинове на различни места по лявата и дясната страни и отдолу. Поставете ги на около 25 сантиметра едни от други по протежение на долната страна и 35 сантиметра по лявата и дясната страна. В горната част няма нужда от добавяне на клинове. Можете да наместите прозореца по-точно като набивате повече или по-малко клиновете. Така в рамките на милиметри можете да въртите прозореца или да го премествате нагоре и надолу. Доказателство, че сте си свършили добре работата е ако прозорецът е вертикален, успореден е на стената, не си виждат фуги и въздухът не успява да намери пролука.
В идеалния случай можете да използвате винтове или гвоздеи и през някоя скрита област на рамката на подменения прозорец да я съедините с новите клинове, без да се забелязва това. Стремете се към най-малко един сантиметър проникване ако ползвате винтове или 3 сантиметра за пирони. Трябва да поставите тези крепежни елементи на места където няма да се виждат или пък някой да не се нарани от тях и в зависимост от дизайна на прозореца. Някои прозорци се предлагат с декоративни лайсни, които прикриват всичко това, докато при други просто ще се наложи да проявите въображение и изобретателност. Отворете и затворете няколко пъти прозореца и проверете дали се чуват звуци от хлопане при движение на крилото. Това може да е признак за наличие на хлабини.
В крайна сметка, вие имате хубав нов прозорец, но въпреки това може да забележите пропуски от светлина по периметъра на прозореца. Тук е мястото да използвате полиуретанова пяна с нисък коефициент на разширение, която може да ви помогне ако искате да запечатате пропуските. Уверете се, че сте си вършили добре работата, защото в противен случай това може да компрометира цялата енергийна ефективност на вашия нов прозорец.