През последните десетилетия баните бяха скромни по размер, не претендиращи за някакъв кой знае какъв дизайн, но днес това помещение може да се превърне в зона за релакс, равна по значимост и площ на други части от жилището. Тя може да се обзаведе не много изискано (и скъпо), отколкото например – спалнята. Метаморфозата на банята и нейната обстановка е съобразена с това, че е най-влажното помещения в дома и за него се използват определени материали.
Да наречем днес съвременната баня “санитарен възел” няма как да стане, защото разглеждайки снимките, които се публикуват в авторитетни интериорни издания се виждат просторни, разкошно обзаведени помещения, където може (и ни се иска) да прекараме цялото си свободно време. А, ако в банята има прозорец, тя става почти незаменима от другите пълноценни жилищни зони.
Кога и при какви обстоятелства банята престава да бъде интериорна “пепеляшка”? Основно и преобразуване, банята претърпя през последното половин десетилетие с широкото и мащабно строителство на извънградските къщи, както и с жилищата от нов тип (големи, с просторни санитарни възли), и не на последно място кардиналното прекрояване на пространствата в старите жилища. Още една причина за комфорта на модерната баня е и развитието на интериорния дизайн.
Вече новата концепция на банята е, тя да бъде основен център за релакс, а будоара към нея да има нов декор. Разбира се, тук неизменна част е бидето, душ кабината и хидро сауната. За удобство при създаване на изброения антураж, съответстващ на концепцията, банята се декорира с цветен текстил, а мебелите са по-големи в пъти. Ако в скромната по площ баня без трудност може да се помести табуретка, която да завърши “композицията”, то помещението може да се мебелира по вкус, в съответствие със стилни решения и потребностите на нейните собственици. Дивана, шкафовете, креслата и табуретките могат практически да се използват, за обзавеждане на стилен и луксозен будоар към банята.
Значимостта на банята от гледна точка на дизайна на интериора потвърждава и това, че колекциите от мебели за това помещение се разработват строго индивидуално.
Кои мебелни компании дават тон в дизайна на банята? Разбира се, италианските. С тях си съперничат и много немски фабрики. Брандовете на елитни мебели и санитарна техника се стараят да предложат на своите клиенти комплексни решения за интериора на банята. Те пускат серии, обединени под общо название включващи мивка, унитаз, вана, мебели, аксесоари и др. Колкото по-широко е помещението, толкова по-лесно е дизайнера да се придържа към един и същи стил.
Колекциите мебели за банята са представени във всички ценови сегменти: от супер икономични до премиално скъпи. Като правило, производителите формират цената от множество фактори – височина, ширина и дълбочина, като предлагат в рамката на серията разнообразни варианти на дизайна, а клиента има възможност да избере материала и цветовете.
Централният по значимост предмет при обзавеждането на банята е умивалника. Често се предпочита закрит шкаф под умивалника, оборудван с чекмеджета, полици, а понякога там се монтира и кош за бельо. На практика, подобен шкаф се продава заедно с мивката.
“Шкафовете умивалник” биват три вида: на пода, на крачета и увесен. Първия модел ляга непосредствено на пода. За банята, където е неизбежно да се разлива вода — това не е най-добрия вариант, защото при контакт с влагата материала може да се изметне. Затова шкаф умивалник монтиран за стената е най-разпространен. А, този на крачета задължително се закрепя към стената, за да има по-голяма стабилност.
Размерите на шкаф умивалниците варират в различен диапазон, защото родните производители се съобразяват с това, че 90% от населението в страната живее в компактни домове с малки бани по размер на помещението и правят разчет на не големи модели — в такъв тип санитарен възел рядко се помества табуретка с ширина 80 см. Традиционно в комплекта с шкафа е мивката, огледалото или навесната полица с огледална фасада. В много от моделите е предвидена и розетка.
Оборудването на банята с огледало, полица и умивалник е “проект минимум”. “Шкафове с умивалник” е добро решение, както за големи, така и за компактни помещения, защото така се позволява ефективно да се използва пространството под мивката.
Целия стандартен набор от мебели за банята, като табуретки, ниски шкафчета, високи шкаф — колонки, както и навесни шкафове могат да бъдат във всевъзможни размери. Както шкафа умивалник, така и другите шкафчета могат да бъдат поставени на пода или да имат крачета. Избирайки мебели, които се поставят на пода е нужно да се съобразим, че изливането на вода може да ги повреди. Наличието в банята на «топъл под» с тръби, предоставя на ходещия по повърхността комфорт, което е още един аргумент в полза на избор на мебели на крачета. В комплекта на мебелите за баня може да влиза табуретка на колела, лесно предвижваща се от едно място на друго. Впрочем, днес на колелца не са само табуретките, шкафовете, колонките, етажерките също са снабдени с тях, за да са мобилни.
Не трябва да се избира мебел за банята само по цвета и външния й вид. Защото в процеса на експлоатация на пръв план ще бъде важно удобството и организация на вътрешното пространство. В мебелите за баня днес се използват решения при обзавеждането, подобни на тези, които се ползват в кухненския интериор: широки, напълно подвижни шкафчета с двойни вратички – система touch и фиксиращи вратички във всяко положение. В подвижните шкафчета се монтират кошници, контейнери или чувалчета за бельо.
В нестандартния набор мебели за баня, могат да влизат всички възможни предмети традиционно съставящи обстановката в жилището.
Материали за баня
Банята, както и кухнята, се явяват най-агресивната среда за мебели (тук има повишена влажност, температурни разлики, присъствие на химични вещества и др.), затова и предметите произведени за този вид помещения трябва да са устойчиви на тези външни фактори. Така, че при производството на мебели за банята се използват материали от MDF /специално обработена дървесина/ и разбира се – метал и стъкло.
Плотовете от MDF се изработват по специална технология и се покриват от всички страни със защитен слой. За да са водоустойчиви, те се грундират, а отгоре се нанася износоустойчив емайл. Покрити с гланцов емайл (с няколко слоя) — мебелите стават по-устойчиви към влагата, механични повреди и протърквания. Активното използване на MDF се обяснява не само от съображение на практичност и достъпност, но това е добър материал от гледна точка на дизайна и от него може да се произведат детайли с различна форма, размери и фрезовка.