Съвсем доскоро, с матраците ни се струваше, че всичко ни е ясно. Защото матрака беше един единствен – ватен, шарен и примитивен, като зимен юрган. Днес съвременните матраци са различни не само по-вид, но и по форма и материал, от които са изработени.
Тип 1: Надуваем матрак
Това е малкия брат на горе изброеният матрак, на който ние в детството си сме се радвали като на „морски простор“, въобразявайки си, че това е атлантически лайнер. Съвременният надуваем матрак се обзаведе с приятно на допир и здраво велурено покритие, здраво оребрение и специални вложки, които заедно с въздуха отговарят за неговата еластичност. И още той вече е по-обемен: с най-малка височина от 23 см. и най-голяма — 40 см. Всички тези дебелини го нареждат в категорията отличен надуваем матрак, а понякога той има и облегалка за гърба.
Разликата е в това, колко високо или ниско ложето се разполага по отношение на пода. От по-дебелите модели по-лесно се става, затова пък от ниските не се пада много лошо по време на сън. Има още един фактор, влияещ на цената му — наличието на вградена електрическа помпа за матрака.
Плюсове
Надуваемият матрак е най-мобилния и компактен. Той може да бъде надут за около 2—5 минути (в зависимост от размера). А, когато не ни е нужен се изпуска въздуха и се сгъва. Затова това е идеален вариант за допълнително спално място за гости.
Минуси
От време на време надуваемия матрак трябва да се надува. Въпреки съвременното покритие, рискът от спукване си остава. Но, не бързайте да го хвърляте, ако той все още не издиша.
Освен това, когато матрака е плътно напомпан, тялото “избутва” въздуха, което прекалено натоварва врата, раменете, бедрата и мускулите, като цяло. Ако матрака не е плътно напомпан тогава ще има минимално натоварване.
Често има и дефектни модели или такива, които са били върнати поради брак, ремонтирани и отново се предлагат за продажба. Когато си купувате надуваем матрак трябва да поискате от продавача гаранционна карта! И не си купувайте матрак на цена, значително под средната за страната.
Тип 2. Воден матрак
Това по-скоро е водно легло. Течността се поставя в специална конструкция. Дизайнът и материалите, от които е направен, могат да бъдат много разнообразни: от ПДЧ с елегантен дизайн, стомана или много скъпо дърво. Можете също да опитате да поръчате матрак съгласно рамката на вашето легло, но имайте предвид, че много малко производители предлагат такава услуга.
Относно течове не може да се безпокоите, защото те са избегнати следствие на високата якост на рамката на матрака, както и от защитното покритие винил. На практика, подобен матрак е конструиран да издържа маса с тегло почти един тон. Накратко, воден матрак с „кралски“ размери тежи приблизително 500-600 килограма!
На повърхността на водния матрак не се образува неприятен конденз, а тялото не се преохлажда, защото във водното легло е предвиден нагревател, чиято работа (както и степента на твърдост на матрака) може да се контролира чрез дистанционно управление. Водното легло консумира енергия не повече от един хладилник. Деактивирането на електро подгряването може да се направи автоматично чрез задаване на определен период от време с помощта на дистанционно управление. А, на пълнежа с вода е необходимо на всеки шест месеца, да се сипва специален препарат, който да убива микроорганизмите.
Плюсове
Подгряването на леглото може да има терапевтично действие — в някои водни матраци е предвидена функция – масаж, което действа много добре след тежък и изморителен трудов ден.
Водата като пълнител, както и въздуха, позволява да се регулира твърдостта на леглото. При модели, имащи не една, а няколко камери, може да се създаде различна твърдост в различни зони.
Фотонната структура е добра, защото при спукване (всичко се случва) водата изтича само в определен сектор. При покупка е задължително да кажете колко тежите и ще се определи каква степен на твърдост е препоръчителна за вас (скалата на твърдост за водните легла е от 1 до 10).
Минуси
Ако спящите са двама, без двукамерно легло със специална термопреграда, гасящи колебанията на водата не може. В противен случаи при всяко движение на телата ще има «щорм». Освен това, термопреградата позволява да се поддържа във всеки от матраците своя температура.
Водните легла не са за малогабаритни жилища. Особено в обемна рамка: височината, на която е около 20 см. Поставянето на матрака и наливането на вода в него може да бъде извършено само от специалист. А, без бригада хамали да преместите водно легло няма да се справите.
Качеството на леглото не винаги е пропорционално на цената. Затова при покупка е нужно да обърнете внимание на качеството на материалите. Купувайте подобно легло само в сериозни магазини, не търсете евтиното, а обърнете внимание на срока на гаранцията: колкото е по-висок (примерно 5—7 години), толкова по-големи са шансовете, че вие сте направили правилния избор.
Тип 3. Ортопедичен матрак
Матрак с «ортопедичен ефект». Даже най-добрите от тях не лекуват болести на гръбнака, а се явяват «поддръжка» за него — а, това е своеобразна профилактика. В интернет — магазините, има голямо разнообразие от такива матраци, като за ортопедични предимно се предлагат пружинни и без пружинни. Но, тайната на ортопедичните му свойства е в различната комбинация на «пълнителя».
Ние ще се спрем на пружинните – тези матраци биват два вида. Първия вид е напълно демократичен по цена — «започвайки» със зависим пружинен блок (още наричан “бонел” или пружинен блок с непрекъснато плетене). Двуконусните пружинки, приличат по форма на пясъчен часовник, като в него е закрепена проволка.
Това означава, че при натискане на едно от тях в процеса се въвличат всички близки до него пружини и по матрака преминава вълна от колебания. А, това е много вредно за гръбнака. Друга работа е независимият пружинен блок! В него пружината е много малка, като всяка една е отделно от другата чрез изолация в така наречения „джоб“ (от тук идва названието «пружина от джобен тип»).
Независимата система не само не скърца, но е и идеална за здрав сън. От двете страни пружиненият слой се покрива с пенополиуретан или друг вид напълнител, чрез който не се усеща пружината. Освен това се усилват свойствата на матрака. Съществуват матраци от типа «зима — лято» — те от двете страни имат различни покрития. Топлата страна е направена от вълна меринос, а летния — от памук.
Цената зависи от типа на пружинния блок и плътността на пружините (80 — 300 на 1 кв. м за “бонел” и 250 — 1 200 на 1 кв. м за независим пружинен блок). Колкото повече са пружините, толкова по-високо е качеството и разбира се, цената.