Градините са страхотни. Е, освен през зимата, когато те са сиви и безжизнени. Трева, дървета… изобщо тъжна картинка. Това обаче не е задължително да бъде така. Ако си направите парник, градината ви може да блести от живот дори и през студените месеци на годината и то в най-студените части на страната. Изработката на парник е евтина, не коства кой знае какви усилия и може да се направи от всеки, тъй като не изисква никакви специални умения. Вижте нашите съвети как най-лесно можете да постигнете това.
Струва ли си усилието?
Изграждането на парник е малко като да искаш да имаш деца – има много удоволствие от мисълта за самото участие и идеята, но слабо познаване на истинската работа и това, което предстои да се случва. Но нима липсата на достатъчно познания и страхът от неизвестното са причина да се откажем? Определено не!
Първо няколко думи за окуражаване. Домати , пъпеши и чушки. Трябва ли да кажем нещо повече? Използването на парник осигурява много по-ранно съзряване на културите, които засаждате благодарение на топлината, която се запазва в затвореното пространство. Така вашите плодове и зеленчуци са вече значително израснали, за да можете когато през пролетта времето се затопли да ги засадите на открито и културите ви да узреят много по-рано от тези на съседа. Да не говорим и че домашно отгледаните плодове и зеленчуци понякога превъзхождат купените от магазина в пъти що се касае до вкусови качества и натурален продукт.
Повечето хора обожават живота на открито – пресните зеленчуци, красивите цветя… Но, за да си гарантираме качеството на трапезата си и то целогодишно, най-добре е да разчитаме на зеленчуците, които сами сме отгледали. Затова дори не е необходимо да имаме голяма градина на село. Нужна ни е малка площ, сръчност и ентусиазъм за работа, а парникът е перфектно решение за целта
Домашният парник осигурява много по-рано прясна салата у дома, например. Изграждането му изглежда сложно, но не е. Предлагаме ви лесни и практични съвети, как да си направите парник сами и то без особени усилия.
Първи стъпки
Проучете от какви материали имате нужда. Дали парника ви ще бъде със стъклени стени, или смятате да използвате найлон за целта – ако е временно съоръжението. Дървена или метална основа? Ще има ли капаци на прозорците и стените, или не? Ще има ли печка вътре или радиатори? Също така не бързайте да го закрепите трайно за земята. Особено, ако смятате да го преместите по-късно на друго място. Обърнете внимание и на пространството, с което разполагате. За да не се окаже в един момент, че плановете ви за голям парник са неосъществими заради липса на място.
Малък или голям парник?
Изберете този, който има къде да инсталирате. Големината не е обвързана с вашия опит. Ако разполагате с по-голям парцел, ще е доста непрактично в един момент да решите, че се нуждаете от повече място за градинарските си умения.
Не забравяйте!
Всеки градинар знае, че неговият парник има нужда от три основни неща: сигурност, поддръжка и проветряване. За всеки компонент сме се погрижили да сте добре информирани:
Отопление на парника
Валежите от сняг и град са най-опасни за оцеляването на скъпоценните ви растения. Натрупаните преспи сняг по покрива като нищо ще срутят конструкцията и могат да увредят растенията. Освен това снегът пречи на проникването на светлина вътре, което също е вредно за растенията. Затова редовно почиствайте покрива сняг.
Имайте предвид, че отоплението е най-деликатната работа в обслужването на парника. Сложно е да си направите предварителни планове. Ако насажденията ви изискват тропическа топлина, може да помислите дори за електрическа или газова печка. Най-удобни са електрическите уреди, без вентилатор. Но се подсигурете и с резервен генератор, тъй като, ако по някаква причина тока спре растенията ще загинат.
Освен това отоплението трябва да се съобрази с материалите, използвани за покритие на парника.
Материали за покритие на парника или остъкление
Обикновено се използва найлон, който се „залепва“ с ютия върху металната или дървена конструкция. За да не се образуват „кореми“ от дъжд, отдолу се опъва тел. Подобен тип парници са предпочитани, когато няма да го ползвате постоянно. От друга страна по-дебело стъкло ще ви осигури повече сигурност и ще ви спести неприятностите с лошото време. Само се уверете, че е наистина подсилено срещу градушка.
Материали за укрепване
Представете си парника като гигантско хвърчило. На това би заприличал, когато вятър стане малко по-силен. Затова, ако конструкцията ви е малка, нека четирите колони в ъглите са вкопани дълбоко. Осигурете си и някои вкопани основи от дърво – също вкопани на дълбочина. Ако през зимата при вас натрупва много сняг, само с 2-3 греди може да разчитате на добре укрепен „гръбначния стълб” на конструкцията.
Ако плановете ви за парник са по-сериозни:
Външното покритие трябва да се крепи от нещо. Укреплението трябва да устои на бурния вятър, да не се огъва при дълга експлоатация. Като избираме крепежните елементи се съобразяваме главно с материала, от който е направено покритието. Може да изберете дърво, алуминий, поцинкована стомана или PVC (последното е най-практично).
Нужна ли ви е основа за парника?
За изграждането на парник не се нуждаем от солидна бетонна основа, но е по-добре да го вкопаем в почвата. Можете да го инсталирате върху бетонен под или да го поставим върху павета. В такъв случай обаче помислете за дренаж. Мокрият бетон е хлъзгав, затова най-добре е да изберете плоча с релефна повърхност, която има добро сцепление.
Тротоарни плочи (или паветата) осигуряват добър дренаж, но границите между плочките ще поникват плевели.
Може да посипете дребен чакъл, който ще осигури отводняване и така да се избегне калта.
Да си купим ли комплект за парник, или да си го направим сами?
Онлайн–търговците у нас и в чужбина предлагат и това. Не е невъзможно да намериш дори заготовки за парник, елементите им са прецизирани и не се налага дълго обикаляне за основните компоненти.
Наборите обаче включват само частите на рамката и покривния материал, всичко останало се закупува отделно. Може да решите, че можете да правите с това, което имаме, но не е.
Помислете за автоматична система за поливане или пулверизация, което може да ви даде няколко свободни дни, в които да не надзиравате парника. Ако мини-оранжерията ви изисква работна количка и сечива, погрижете се да има достатъчно входно пространство.
Понякога зимата може да ни изненада доста неприятно, затова не подценявайте нуждата от уплътнители и уплътнителни материали. Висококачествените материали ще спестят големи загуби на топлина.
Строителна арматура
Рамката на парника може да бъде направена от дърво, защото дървото има добри изолационни свойства, но това изисква специални грижи. Пластмаса е лесна за използване, но не създава комфорт. В последно време се използват алуминиеви конструкции в комбинация с дърво. Те са издръжливи и имат добри изолационни свойства. Ако похарчите още малко пари, може да се сдобиете с алуминиеви профили и да сте спокойни за отоплението през зимата.
Покрив и основа
Покривите на големите парници могат да се направят от стъкло. За малките е по–удачно да се използва поликарбонат – в този прозрачен полимер има кухини. Лятото е особено важно да имате добра вентилация. За да не загинат растенията, площта отворените прозорци трябва да са най-малко 10% от общата площ на покрива.
Да, вашият парник не е пригоден за фурна, а за гледане на растения. Ако се чувствате некомфортно топло вътре, вашите насаждения също се чувстват така. Проветрявайте понякога, топлият въздух да излиза навън.
Топлият въздух е по-лек от студения въздух, и се издига. Така че има естествена въздушна струя. Обикновено студеният въздух остава към долната част на конструкцията. Когато вратите на парника са отворени, горещ въздух изчезва през тях. Съобразете прозорци, както и вентилацията в парника, в зависимост от размера и височината му и неговото местоположение.