Винаги е било неудобно прибирането и ваденето на сезонните дрехи. Никой не обича да преобръща цялата къща наопаки за да намери дрехите които е прибрал. Това е една от причините, поради които бихте преобразували килера или свободната стая в дрешник или гардероба ви е твърде малък и не може да побере всичките ви дрехи. Обръщайки свободната стая в дрешник не е никак сложна задача, тя може да донесе незабавни награди, като например повече пространство в другите стаи.
Вие сами може да направите проект как да изглежда вашия дрешник в зависимост от вкуса ви и възможностите ви. Почти всяка стая може да бъде превърната в дрешник, макар че задачата ще бъде по лесна ако е тя е стандартен правоъгълник или квадрат. Хубаво е в стаята да има прозорец той осигурява добра вентилация и дневна светлина, но светлината не трябва да е твърде силна за да не избелеят дрехите.
За монтажа на дрешника има само два варианта единия е на стенен а другия е на пода. Стенните дрешници са монтирани директно на стената или е само релса също закрепена за стената. Подовите видове дрешници са прикрепени към стената, но получават по-голямата част от стабилността си на пода. Поради тази причина те са склонни да изглеждат повече на вградени шкафове.
Коя система на монтиране ще изберете зависи само от два фактора: дизайн и бюджет. Стенните системи са обикновено по-скъпи, те съчетават телени кошници с покритие, рафтове с релси за външен вид, който има тенденция да бъде по-съвременен. Подовите видове са още по-скъпи и обикновено са изработени от пресовани частици панели, покрити с меламин. В зависимост от дизайна подовите дрешници могат да се адаптират към всеки стил на декора и са склонни да са по-хармонични с архитектурата на дома.
Няма присъщи различия в качеството и трайността между стенната и подовата система. Основната система на дрешника е разполага с релси за къси, средни и дълги дрехи, плитки чекмеджета за бельо, чорапи и колани и с отворени рафтове за обувки. Малко са клиентите които спират до тук. Повечето клиенти избират чекмеджета за бижута, стелажи за колани и вратовръзки и все повече сейфове и еднакви кошници, едната за пране а другата за химическо.
Осветлението в дрешника също се е развило през последните години с LED луминесцентенo осветление, този вид осветление произвежда по-малко топлина и могат да бъдат с повърхностен монтаж и включени в мрежата, така че те не се нуждаят достъп до тавана. Възможно е вие сами да проектирате дизайна и да монтирате дрешника си. Но ако не разполагате с време или не сте сигурни в уменията си, може да се доверите на дърводелец или на независим изпълнител. Ако сте по загрижени за увеличаването на пространството или искате резултатите да изглеждат добре, трябва да извикате експерт.
Един опитен дизайнер знае как да извлече максимума от пространството. Ако искате да се възползвате от професионален дизайнерски опит, но все още предпочитате да свършите сами работата си, може да се обърнете към компания която работи със системата CAD. Това не е честно срещано явление и може да срещнете известна съпротива, но срещу заплащане, може да излезете с точни и професионални планове.
Ако вие сте се захванали с вашия проект, времето което ще ви отнеме зависи от вашите и сложността на работата. За професионална инсталация на дрешника са нужни от четири до шест седмици от започването до завършването му – даже и за професионалисти може да отнеме повече време. Цените варират в зависимост от размера, качеството и сложността на дрешника и региона в който живеете. Това означава че по нисък клас дрешник ще ви струва по евтино от 1500 до 4500 лв. Може да очаквате да похарчите 4500 – 10000 лв. за дрешник средно качество и от 12000 и нагоре за дрешник по-висок клас с красиви цветове и повече функции.
По принцип не е нужно разрешение да се превърне една свободна стая в дрешник. Но ако се променя окабеляване на помещението, за да добавите допълнително осветителни обекти, или се променя водопровод за нанасяне на кафе – бар или машина за лед в зависимост от строителните норми във вашата юрисдикция. Най-доброто време направата на свободната стая в дрешник това е пролетта или есента, защото лятото е най – натовареното време за монтажистите на дрешници.
Просторните помещения изискват изненадващо количество материал за да се изгради, така че сухото време е по- подходящо за поставянето на компоненти вътре и отвън на къщата. Има много неща около дрешниците които повечето хора обичат, примерно вградените кошове, но да са с преносими чанти за още по голямо удобство. Бъдете сигурни че вашия дрешник показва вашия стил в живота и е автентично отражение на това което сте.
Дрехите на пода, купища подредени обувки, пренатоварени с облекла закачалки – звучи ли ви познато? Това означава че трябва да се направи дрешник. В края на краищата, това е трудно, да се намери място за всички наши екстри, и повечето от нас са готови да жертват съвършения ред само заради един убийствен чифт ботуши. Дизайнерите на дрешници постоянно работят за оправянето на тези затруднения .
В дрешника може да отделите дрехите си едната част да е за мъжа а другата да е за жената . Както знаем жените обичат да имат свое кътче за гримиране, прически и голямо огледало в което да се оглежда всеки ден, но за мъжете се отнася почти същото те също искат да се огледат и да си направят прическа за това е добре да има две огледала за да няма сблъскване рано сутрин. Но да не забравяме че огледалата създават усещане за по–голямо пространство. За чантите които използвате е хубаво да сложите закачалки, за да ви е удобно и да не се налага да ги вадите една по една за да си изберете. Дрешника в днешно време не е лукс а необходимост, особено когато членовете на семейството са повече от двама души.
Ако живеете от дълго време, дори цял живот, в дома си, подновявате гардероба си всеки сезон или просто сте повече от двама, знаете какъв кошмар понякога са многото дрехи. Прибирането, ваденето и поддържането на сезонните дрехи е достатъчно предизвикателство и като осъзнаете, че няма къде повече да ги държите, положението става още по-сложно.
За да си спестите време (и караници) определете отделно от място за нещата на всеки – „нейни” и „негови”. Идеалното решение за това е дрешникът – не просто място, където да струпате всичко, а място за почивка, отдих и най-вече възможност за една жена да се отпусне и да се наслади на всички трикове за разкрасяване.
Решението е просто и не е само в сериалите. Дрешниците не са удобство единство за богатите и известните, а важна необходимост за семейства с деца в стандартен апартамент, например.
Една свободна малка стая или дори килер е безценна в такъв случай. В зависимост от вашия вкус и финансови възможности организирайте пространството максимално практично. Идеалният дрешник е със стандартна, правоъгълна форма. Трябва да има прозорец, който да гарантира добра вентилация и немного силна светлина.
Закачалките
Закачалките, според вида на монтажа са две: стенни или на пода. Аксесоарите закачалки се закрепват директно на стената (някои дори са само релса). Можете да изберете и висящи закачалки, които да монтирате на тавана. Някои от тях са снабдени с подвижен механизъм, затова не е трудно да ги разположите на две нива.
Аксесоарите
Стенните системи обичайно по-скъпи, защото са съчетание от телени кошници с покритие и рафтове с релси. Препрочитат ги тези, които имат желание да са по-модерни.
Подовите системи са още по-скъпи и се изграждат от плоскости от пресовани частици, покрити с меламин.
Какъвто и да е изборът ви, аксесоарите на дрешника са следните:
В основата се монтират релси за дрехи според големината им, плитки чекмеджета за бельо, чорапи и колани и отворени рафтове, чиято цел е да съхранява най-добре обувки. За да си спестят някой лев отгоре, някои хора предпочитат да нямат чак толкова „специализирани” места в гардеробната. Поставят евтините бижута в красива кутия, скъпите – при документите в сейфа, вратовръзките – на закачалките с костюми. Някои дори избират еднакви кошници, където да поставят дрехите за пране и тези, които ще изпратят на химическо.
Дрешникът е най-добре е да бъде осветен от луминесцентни лампи, които произвеждат по-малко топлина и се монтират, където ви е удобно.
Ако решите да правите дрешника си сами, обърнете внимание на следното
- Пространство
Мястото за скъпоценния ви дрешник заема минимум 12-16 квадратни метра. Височината на таваните трябва да бъде по-висока – най-добре е да достига 2,40-2,50 м.
- Разпределение
Преценете как ще подредите вещите си. От единия край роклите и обувките, от другия полите и блузите, а помежду им можете да поставите шкафове, в които да приберете бижутата, бельо, чорапите и аксесоарите. Горният рафт обикновено е запазен за чантите.
Ако няма да споделяте дрешника си с друг това е идеалното разпределение за вас. Но ако го делите с половинката си, най-добре определете две нива на закачалките, на които всеки да разположи дрехите си. Същото направете и с рафтовете. Друг вариант е просто да разделите дрешника на мъжка и женска част, които да са напълно самостоятелни една от друга.
Всяка дама (или несемеен мъж) трябва да знае, че съхранението на всеки тип облекло, бельо и аксесоари си има характеристики. Въоръжете се не само с рафтове, но и с кутии с надписи и списъци. Имайте предвид, че:
- Размерите
Дрехите дълги до 1 м (сака, ризи, блузи) „дишат” добре в кът с 50 см дължина, височина – метър и да се държат на закачалки на щанга с големина 5-7 см.
Дрехите с дължина над 1,4 – 1,5 м (панталони, халати, палта, манта, пончо и т.н.) – също да са на 50 см. дължина, ширина на щрангата 5-7 см, но височина до 1,50.
Бельото и вещите, които искат особено внимание, се съхраняват в затворени шкафчета. Това са покривки, спално бельо, завеси. Съхраняват се в шкафове с площ най-малко 25 см – до 1 м.
Обувките с къси токове или плоски подметки се подреждат на специални плоски рафтове, най-добре – под ъгъл. Дълбочината за съхранение е максимум 33 см, ширината на рафта е 18-25 см, а височината – 15-20 см.
Ботуши, боти, алпинистки обувки се съхраняват на дълбочина 30-35 см, ширина 20-30 см, височина 30-50 см.
Високи ботуши и чизми – се съхраняват така, че да не се огъват, в изправено положение. Височината на рафта им трябва да е от 40 до 60 см.
Специалните облекла като палта, работни комбинезони или неопрен за риболов се съхраняват на дълбочина от 50 см, ширина на щрангата за закачалката да е 8-10 см, на височина – не повече от 180 см.
Най-малките неща за съхранение като чанти, кутии за шапки и обувки заемат най-малко място – ширина от 18-25 см и височина – 50 см.
Предмети като ски, прахосмукачка, ютия се подреждат индивидуално и свободно място.
Подреждането в дрешник, особено на много дрехи и предмети, е досадна работа, но ви отнема максимум половин ден. Всяка минута отделена за това обаче си струва – ще прекарвате все по-малко време в търсене, ровене, местене и чистене… и по-малко спорове кой не си гледа работата и кой заема повече място.
- Материал
Обикновено вратите на дрешниците са изработени от дърво, или метал, но в краен случай се използва и стъкло. Ако имате малки деца забравете за стъклото у дома, тъй като може да го счупят.
Вратите от дървен материал могат да се заменят и със завеси, ако става въпрос за дрешник в детската стая. Множество кошници и рафтове могат да помогнат за прибиране на всички дрехи.
Ако използвате дърво, най-добре е да изберете или MDF или естествено и истинско дърво за вратите, вместо ПДЧ. То не се деформира толкова лесно, нито пък има опасност да започне да се рони при първото увреждане на фурнира.
- Свежест
Това може да ви се струва маловажно, но в действителност неприятната миризма може да се просмуче в дрехите ви и те да не са никак приятни за носене. За да избегнете подобен проблем не е достатъчно само да проветрявате редовно дрешника си или да държите чиста стаята, в която се намира. Сложете ароматични торбички със сухи билки, или ароматни сапуни в дрешника си и ще изолирате лошите миризми. Ароматна лавандула ще държи молците далеч от вълненото ви палто, а ако не разполагате с билки или цветя, пакетчета от любимия ви чай също могат да бъдат използвани като ароматизатори.