Да речем, че искате да обявите дома си за продажба или отдаване под наем. Първото, което правите е да влезете в специализираните сайтове за имоти и да пуснете обява. Попълвате полетата, в които описвате вашето жилище и стигате до момента, в който трябва да качите снимки. И тук се сблъскват с проблем. Много хора качват снимки на апартаментите или къщите си правени с мобилен телефон, което е фатална грешка. Освен на цената, потребителите на тези сайтове обръщат най-много внимание на снимките преди да решат на кого да се обадят за оглед. При толкова много обяви, които заливат интернет пространството ви трябва нещо повече от аматьорски снимки с мобилен телефон или таблет за да привлечете интереса на читателя. За да се отличите от останалата маса прочетете някои важни съвети, благодарение на които ще сте в състояние да направите напълно приемливи снимки на имота, който сте решили да отдадете под наем или да продадете без да се налага да ползвате скъпите услуги на професионален фотограф.
Фотографията е едно от онези изкуства, за които всички смятат, че е много лесно, докато не решат да пробват. Дори и да инвестирате в страхотна техника тя наистина няма да направи разликата ако не знаете как да го използвате. Най-основно има четири основни елемента при снимането на къщи и апартаменти:
1. Светлина
2. Фокус и експозиция
3. Постановка
4. Композиция
Ще разгледаме детайлно всеки един от тях като започнем със:
1. Светлина
Едно от най-важните неща във фотографията. Най-доброто време за снимане на интериора и екстериора са от изток сутринта и от запад в следобедните часове. Северните и южни фасади могат да бъдат заснети и когато светлината е ярка. Снимането в по-ранните и по-късните часове от деня е една от универсалните техники за много жанрове фотография. Причината за това е, че слънцето тогава е по-ниско и лъчите му се простират върху по-голяма площ заради ъгъла под който падат на земята. Това прави светлината по-мека и приятна за окото, а заснетите предмети по-красиви. Опитайте се да ограничите снимането на екстремни области, които са твърде тъмни или твърде светли. Може да се наложи да добавите светлина в тъмните зони и да дръпнете завесите в някои светли области или просто да изчакайте докато светлината в стаята стане достатъчна. Много зависи от разположението на дома спрямо хода на слънцето. В крайна сметка не се притеснявайте ако нещо със светлината не се получи както трябва. Винаги можете да коригирате прекалено тъмните или прекалено светлите зони с Photoshop или друга по-лесна за използване програма за редактиране на снимки.
2. Фокус и експозиция
Ако липсата или прекомерното наличие на светлина е сравнително лесно поправимо след като сте направили снимката, то няма софтуер който да е в състояние да направи ясна снимка, която не е фокусирана добре още когато е правена. Затова бъдете внимателни коя точка от кадъра е на фокус. Дори да не успеете можете да повторите снимката, докато получите добър резултат. Все пак снимате неподвижни предмети, а не автомобилно състезание.
При избора на експозиция (времето, за което блендата на фотоапарата ви се отваря и затваря) се уверете, че сте избегнали прекомерното илинедостатъчно осветяване на снимката. Всички апарати имат автоматична опция за настройка на този параметър. Това ще ви помогне да направите сносна снимка, но рядко такава, по която евентуалния купувач ще ахне. Затова е от значение да се научите да правите настройките ръчно. Най-ефектните интериорни снимки се получават при широко отворена бленда и дълго време за експозиция. Дългата експозиция обаче води до размазване, защото е абсолютно невъзможно да държите достатъчно дълго апарата напълно неподвижен. Поради тази причина ще ви е нужен статив. Ако нямате или не ви се инвестира в такъв, някоя мебел от обзавеждането също може да свърши работа. В допълнение трябва да добавим, че макар да варира при различните обективни, най-остри снимки се получават при бленди 8 и 11.
Така в крайна сметка ще получите остри снимки, които ще имитират 3D ефект, тъй като ще имате обекти на фокус и такива зад и пред тях, които са умишлено замъглени. Така снимките ви ще показват ясно обекта върху, който сте искали да попадне акцентът.
3. Постановка
Внимателно огледайте всяко място, което планирате да снимате и си дайте ясна сметка дали ви харесва това, което е вътре и вън от кадъра, както и къде да поставите рамката, т.е. къде да бъдат краищата на снимката ви. Опитайте се да поддържате нещата естествено изглеждащи и не е твърде организирани иначе рискувате да получите неестествени кадри. Професионалните фотографи предпочитат да има хора в кадъра за да изглеждат снимките още по-естествени и да е видно как изглежда помещението, когато е населено. Ако пък успеете и да хванете хората неподготвени за снимката най-добре. Когато хора попадат в кадъра ви най-добре е те да са в профил за да не се подвежда окото на зрителя и да се покаже, че акцентът всъщност е интериора, а не човека. Наполовина пълна чаша с вода върши същата работа ако не искате да добавяте хора към снимката си.
4. Композиция
Разгледайте снимки от списанията за интериорен дизайн и ще получите вдъхновение. За да се получат интересни кадри експериментирайте с различни позиции на фотоапарата – от по-ниски или по-високи точки.
Правенето на снимки на вашия дом с цел продажба или отдаване под наем изисква да покажете повече от една снимка. Евентуалният купувач или наемател иска да види повече от имота. Това прави проекта по заснемането много по-интересен и изисква да се опитате да направите снимки от които да се види как изглежда пространството във възможно най-голям обем, но също така и проектирането, детайли, материали и др. Докато се разхождате из вътрешността на жилището си правете своеобразна рамка с ръцете си върху елементите, които ви правят впечатление, за да си представите до колкото е възможно, как ще изглежда снимката в последствие.
Ако снимате на височина на човешки ръст често мебелите могат да се получат изкривени или да изглеждат смешно, като че ли се гледа надолу върху тях. По-ниският ъгъл на фотоапарата може да направи изображенията по-интимни с обектите в помещението и да накара зрителя да се почувства по-скоро част от интериора. Има една максима, че ако снимката ви не се е получила значи не сте били достатъчно близо. Не правете грешката да стоите твърде далеч от предмета върху, който искате да акцентирате. Това поражда едно реене на погледа докато стигнем до главния обект от снимката. Вместо това опитайте се да оформите кадър, в който главният елемент се вижда съвсем явно.