Кожената мебел винаги е била признак за състоятелността на собственика и разкош за интериора. Преди в нея са се ширили крале и принцеси и е украсявала замъците на средновековна Европа. Днес кожената мебел преминава своя втори апогей. Тя е универсална и създава уютна обстановка във всеки дом или вила, като прави солидни и представителни всички офиси.
Любимия диван, като правило, символизира топлина и уют на домашното огнище. Качествения кожен диван трябва да съответства на три критерия: да бъде мек, да не избледнява и лесно да се чисти. И ето тук, понякога изниква проблем. Как да изпълним всички тези условия, без да застрашаваме здравето си? Защото, благодарение на специалната химична обработка мебелната тапицерия не се износва и не обгаря.
Как да изберем кожена мебел?
Кожата се явява естествен продукт от животински произход. За изработка на кожена мебел се използва кожа от едър рогат добитък. Преди да бъде кожата готова за използване, тя трябва да се обработи.
Обработката на суровата кожа става чрез химични вещества в състава, на които има съдържание на хром, който дълбоко прониква в нейната структура. Отначало кожата се обработва с химичен състав по специално разработена технология, а на заключителния етап се обработва със специални укрепващи съставки, благодарение на което кожата става не само мека, но по-малко податлива на вода и петна.
Кожата бива два вида — чист анилин и полуанилин. Полуанилиновата кожа е по-здрава и защитена от всевъзможни външни въздействия. Но, независимо от “свежия й” вид, кожата трябва добре да “диша” и лесно да се приспособява към изменение на температурата. Още тя се дели на три категории.
Категория А — тази кожа е полуанилинова. Тя е с много високо качество, защото преминава през щателна обработка: всички нейни неравности се скриват със специална шпакловка, след което се изсушава и шлифова. В резултат на това повърхността на кожата става равна и гладка.
След това повърхността на кожата се покрива с полимерно покритие, което я защитава от замърсявания и влага. В края на обработката върху нея се нанася релефна рисунка. Кожата от категория А се счита за продукт, които лесно може да се поддържа и е най-износоустойчива. Тапицирането на мебели с този вид кожа подхожда за семейства, в които има деца или животни.
Категория С — това е полуанилинова или анилинова кожа с природно “лице”. За суровина на кожата категория С служи дебелата и мека кожа (дебела не по-малко от 1,6 мм) с украсяване с полупрозрачен естествен оцветител по-горния слой.
Към категория S се отнася телешката кожа от най-високо качество, с изкуствен горен слой. На нейната повърхност се нанося рисунка чрез различни способи (перфориране, релефна или лазерна обработка), която може да се яви имитация на кожите на екзотичните животни (крокодил). Често дадения вид кожа се използва за скъпи декоративни модели.
Оцветяване
Независимо по какъв начин кожата е била обработена, за нейното оцветяване се използват, синтетични анилинови оцветители, защото гамата на естествените оцветители е ограничена. Преди всичко това са няколко цветове (бежов, кафяв и черен), а самите бой не се отличават с висока свето устойчивост и бързо прегарят.
Истината е, че под названието “анилинови” се употребяват само по навик. Токсичния анилин, използван за производство на синтетичен оцветител, отдавна е заменен с по-безвредни вещества.
Почистване
Фирмите, работещи по традиционна технология, пропиват кожата със специални химични съставки, благодарение на което тапицерията става по-мека. Доколко са вредни за здравето можем само да гадаем.
Тези, които са тапицирали мебелите си с алкантара ще използват по-малко препарати за почистване, защото върху нея не остават петна и мръсотия. Ако желаете, можете да изперете тази тапицерия в пералнята. Външно алканра много наподобява на велур и поддръжката й е много лесна. Вярно е, че има едно “но “и еколозите се отнасят към нея с очевидно недоверие. Алкантара е 100 процента синтетика, за нейното производство се използват различни видове пластмаси, които преминават дълга химична и механична обработка, превръщайки я в микрофибър. Много експерти не препоръчват този вид кожа да се използва за мебелна тапицерия.
Правила при експлоатация:
– никога не използвайте за почистване на кожената мебел химични разтворители почистващи петна, както и други агресивни субстанции;
– никога не използвайте при почистване на кожената мебел абразивни материали — прахове и пасти;
– отстранявайте мръсотията от кожата с помощта на вода и натурален сапун: намокрете кърпа, търкайте петното с кръгово движение, след това изсушете мокрото място със суха тъкан;
– избягвайте излишно натискане, търкайте кожената мебел с леки движения;
– поставяйте кожената мебел на разстояние не по-малко от 30-40 см от източника на топлина. Избягвайте попадането на преки слънчеви лъчи върху кожената мебел;
– регулярно почиствайте праха от кожената мебели с мека влажна кърпа;
– никога не използвайте сешоар и нагревателни прибори за изсушаване на кожената мебел;
– не използвайте вода и разтворители, с цел да унищожите петно от растителна или животинска мазнина. Разтъркайте петното със суха кърпа и го оставете, скоро то ще се впие в кожата и ще стане незабележимо;
– ако има разлята течност по кожената мебел веднага попийте със суха кърпа и после почистете с топла сапунена вода;
Съвременната класическа кожена мебел представлява съвкупност от няколко популярни направления, като барок, рококо, ампир и разбира се, класицизъм. Мебелите за дома в стил “класика” изискват съответните допълнения, разположение и пространство. Класическата кожена мебел за дома заема по-голямо свободно място. Общата композиция трябва умело да се допълва с детайли от интериора. Но, не следва да се пренатрупва помещението с излишни детайли.