Във всеки дом има повърхности, които се нуждаят от свежа боя, лакиране или смяна на покритието. Такива повърхности са металите, стъклото, ламината и паркета.
За началото започваме с материала, който изисква отлична поддръжка и се среща много често в дома ви. Това е метала.
Почистване
Почистете повърхността на метала от ръжда, излишни грапавини и мръсотия, за да не пречат в процеса на боядисване или пребоядисване. Ако боядисване навън, бихте могли да използвате за почистване маркуч.
Поправка
След като сте завършили с процеса на почистването е ред да преминете и към поправката на повърхността. Ако все още има остатъци от ръжда или боя по повърхността можете използвате телена четка.
Шкурене
Ошкурете повърхността на метала, за да може боята да засъхне добре и да няма пукнатини и въздушни мехури. Изгладете добре цялата повърхност.
Почистете отново
След като сте ошкурили целия метал, а преди това първоначално сте изчистили всичко, повторете процедурата по почистване на повърхността. Повторете отново стъпката с градинския маркуч, в случай че сте навън. Уверете се, че повърхността на метала на абсолютно суха преди да продължите с процеса.
Минете с грунд срещу ръжда
В магазинната мрежа можете да откриете специален грунд, който предпазва повърхността на метала от ръжда при бъдещото ново боядисване или освежаване чрез пребоядисване.
Боядисването
След като грунда срещу развитие на ръждата е изсъхнал напълно, следва най-важния елемент, този на боядисването. Използвайте боя, която е директно за метал, обикновено в магазинната мрежа се среща със съкращението DTM (Директно за метал). Най-добре нанесете два слоя боя, за да постигнете максимален ефект.
Грижа за боята
Ако след боядисването желязото ще има досег с други елементи или мебели, най-добре оставете да изсъхне добре преди да го използвате.
Следващия важен елемент в дома ви е стъклото, по-долу в статията ще ви дадем ценни насоки, как боядисвате стъклото.
Във всеки дом има вази, стъклени чаши, буркани или други стъклени елементи, които могат да бъдат боядисани и да се използват с чисто декоративна цел.
Боядисване отвътре
Ако решите да боядисвате някакъв съд като буркан, чаша, ваза или друго от вътрешната страна се уверете, че съда е абсолютно чист, тъй като всяка прашинка или песъчинка ще си личи, особено ако боядисвате със светла боя. Използвайте спирт или почистващ препарат за стъкло и оставете съда да изсъхне напълно преди да преминете към боядисването. За да бъде боядисването ефектно можете да излеете боя в съда и да го завъртите, за да може цялата повърхност да бъде покрита с боя, а след това обърнете буркана, вазата или каквото сте боядисали с отвора надолу, за да се отече боята и излишното количество да се отече напълно. Освен с едноцветно, можете да боядисате предмета и с различни краски, като сложите няколко цвята на дъното и отново да обърнете с отвора надолу. Така ще се получат ефектни райета. Тъй като от вътрешната страна ще има боя и съда няма да може да събира вода или други течности, единственото предназначение на стъклената посуда ще е единствено с декоративна цел. На пазара се продават и различно специални бои за стъкло, които са с по-прозрачна текстура и ако изберете такъв тип за боядисване, ще може да разчитате на по-добър ефект. Ако ли пък желаете да използвайте боядисания съд за съхранение на вода или друга течност или пък ще го подлагате на миене в съдомиялна, в такъв случай изберете боя, подходяща за третиране при високи температури и устойчива на агресивни към боядисани повърхности препарати за почистване.
Боядисване отвън
Можете да боядисвате външната част на стъклените елементи със същите видове боя, които сме споменали по-горе. Можете да използвате и специални маркери за стъкло освен боя. Има много хубави такива в златист цвят или флуоресцентни, които светят върху черен фон. При боядисването от външната страна, можете да използвате и шаблон, който да поставите от вътрешната страна и така местейки го ще можете да създавате различни и интересни шарки. Ако желаете да направите функционален елемент чрез боядисване върху външната част е по-добре да използвате специална боя за стъкло, а не обикновена за масова употреба.
Боядисване със спрей
Може би по-лесния вариант за боядисване от външната страна е да използвате спрей. Този тип боядисване е по-подходящ за създаването на декоративни стъклени елементи, а не за такива с функционална насоченост, които ще се използват за съхранение на храна, течности или пък ще бъдат измивани в съдомиялна машина. Има специални спрейове, които създават впечатление за матирана повърхност, такива за създаване на преливащ цветови ефект и светещи в тъмното, както и много различни други.
В последните редове на статията ще обърнем внимание на ламината и особено на боядисването му.
Демонтирайте
Първата стъпка е да разглобите всички елемент от вашата ламинирана мебел.
Почистете
Използвайте вода и сапун за почистването, а ако има някакви по-упорити петна е добре да употребите и други препарати, за да се уверите, че са напълно отстранени.
Поправка
Ако ламинираната повърхност се нуждае от поправка, отстранете повредата и тогава продължете.
Не забравяйте и следващите стъпки, на които ще обърнем по-малко внимание, тъй като са основни и препоръчително за боядисването на всякаква повърхност. Тези стъпки са шкурене и почистване на ошкурената повърхност.
Премахнете изолиращата лента
Премахнете лентата, за да си осигурите максимална и удобна повърхност за боядисване
Грундиране
Нанесете грунд преди да боядисвате. Най-добре сложете два слоя.
Боядисването
След като нанесете първия слой, изчакайте боята да засъхне и след това покрийте с още 2-3 слоя. Използвайте валяк или четка и се уверявайте, че всеки слой е засъхнал много добре, преди да нанесете следващия.
Запечатайте
Използвайте полиуретанова пяна, за да запечатате ламината. Ако той ще се подлага на честа употреба, използвайте и лак, като нанесете 3-4 слоя, за да не се надрасква повърхността.
Сглобяване и поддръжка
След като запечатващата пяна и лака са засъхнали сглобете отново всички елементи и след това се грижете добре за повърхността.
Тези съвети за ламинат, могат да се приложат и за боядисването на обикновен паркет от естествена дървесина.