До втората половина на 16 век завесите почти не са съществували. Вместо това за предпазване от студ и светлина са използвани дървени капаци. Когато се появяват за пръв път, завесите представляват парче плат с пришити метални пръстени прикрепени към железен прът. Завесите са били поставяни само от едната част на прозореца.
Драпериите са се използвали само в големите зали, където се е съсредоточавал живота на големите домакинства или буржоазията. Завесите са били едновременно практични и декоративни, тъй като са били много полезни за предпазване от хладното време в Англия. Закачени върху железни пръти, завесите са предпазвали помещенията от студенината на каменните стени.
Завесите над стените са по-популярни от тези на прозорците. Те предствляват в повечето случаи гоблени за да се получи кохезионен ефект в помещението.
Легла и балдахини
Леглото е най-важната част от обзавеждането в домакинството. В миналото е смятано за символ на богатство и социалното положение на собственика му. В началото леглата са били ниски, а балдахините са били окачени директно на тавата с куки в четирите края около леглото, пускащи драперията надолу. Балдахините обикновено са изработвани от скъпи и вносни материали като кадифе и коприна. Когато не се използва балдахина е завързан за четирите края на леглото. Във Франция балдахините навлизат през 16 век, но тогава те не са били приемани добре. Балдахините са богати и екстравагантни, най-често изработени от червено кадифе.
Тъканите
Тъканите за изработката на завесите винаги са били скъпи, а платовете много изящни. Основните конкуренти в период 14 в. – 16 в. са били Италия и Франция.
В началото на ренесанса асиметричните модели заместват симетричните, като върху тях са се изобразявали различни картини като птици в полет, животни и цветни комбинации. Любимият материал за този период е дамаската. Въпреки, че традиционно е изработван от коприна или лен, съществуват и дамаски изработени от тъкани с вълна или комбинация от влакна. Фламандските тъкачи от Брюж са копирали много добре италианските дамаски през онзи период.
Само най-богатите домакинства са можели да си позволят коприна или дамаски италианските и фламндските тъкачи.
Техниките за боядисване на тъканите са придобили популярност през 16 век, като за родина на тези техники се е считала Индия.
Пасмантерия
Пасмантериите са се появили през 17 век и основно са се изработвали от вълна, коприна и лен. С течение на времето те стават все по-изчистени с по-сложни комбинации от влакна и разцветки. Пасментерията придобива различни ефекти в хитри комбинации. През 17 век е имало велурени плитки украсени със стилизирани цветя, ресни с плетени върхове и модели с туфи като камбани. най-често на гърба са се поставяли въжета по цялото протежение, с пискюли в края.
През различните периоди като неокласицизъм, рококо, барок, арт деко и модернизъм са съществували различни видове тенденции в завесите, били те над вратите, по прозорците или над леглата. В наши дни също съществуват съвременни тенденции при завесите, които изменят със завидни темпове при смяната на различните модни линии при обзавеждането на дома.