Високите технологии може да са обсебили живота ни и да са променили начина, по който общуваме и възприемаме нови знания, но едва ли ще заменят удоволствието от четене на книга под формата, позната ни от векове.
Всеки български дом има специално място за томчетата от детството ни, до любимите книги като възрастни. За тях купуваме не само прости етажерки, които да окачим на стените, а отделна мебел. Най-големите късметлии, които обичат да четат книги, дори си подаряват специално помещение като по филмите. В него се изолират от останалия свят, за да си подарят няколко часа с любимото занимание.
Не всеки от нас обаче разполага с голям дом, в който да обособи зала за тази цел. Ако имате малко пространство, а много книги, които се чудите къде да приберете, ето няколко чудесни идеи за домашна библиотека, които ще направят любимото хоби не само по-организирано, но и ще допринесат за стилния интериор на дома ви.
Единствено, от което се нуждаете, е сръчни ръце, малко въображение и материали.
Да си направим домашна библиотека сами
Всеки любител на книгите трябва да има две неща за целта: пространство и подходяща мебел. Не се притеснявайте, за начало е достатъчно само да освободите една стая в апартамента или къщата си. За да се радвате на красив и удобен интериор на домашната библиотека, поработете с откритото пространство.
- Премислете каква е целта на това помещение – просто място, където да се уедините с книга в ръка или търсите и естетическа радост.
- Убедете се, че подът на стаята, отделена да се превърне в персоналната ви домашна библиотека е достатъчно стабилен и може да издържи на натежалите от книги рафтове. Важно е да се съобразите с влажността в помещението. Ако имате теч или избива влага от някоя от стаите в съседство, съвсем скоро ще имате плесен, която не само рискува да унищожи богатата ви колекция, но и да ви прокуди заради неприятния мирис.
- Подберете единен стил на мебелите в домашната библиотека. Съветът ни е да се насочите към класическите дизайни. Уютът и красотата на мебелите в такъв интериор само подсилват удоволствието да си почиваш с книга в ръка. Така например класическия интериор идеално се съчетава с кожената мебел или бароковите кресла. От друга страна – в една модерна библиотека белият диван без облегалки и един голям лампион идеално ще допълнят интериора.
- Единният стил мебели не значи, че ви е забранено да експериментирате с аксесоари и акценти. Развихрете въображението си, така дори самата подготовка на домашна библиотека ще ви донесе радост.
- Изберете си видовете рафтове, които ще монтирате в стаята. Трябва да са елегантни, но и да не обсебват цялото пространство – вградените са идеални за целта. По-добре е да повикате специалист при поставянето им, за да не останете неприятно изненадани от счупени стелажи и тежки томове.
- Книжните шкафове и рафтове се предлагат в богато разнообразие от материали, но пък за тях е необходимо място. Окачените рафтове са най-„мобилни” и може да ги размествате според нуждите си. Трябва само да внимавате, да сте точни в поставянето им.
- Постарайте се оптимално да използвате пространството за вашата домашна библиотека. Независимо от избрания архитектурен стил, добрата организация е решаваща за вашите нужди. Сигурно често ще попълвате колекцията, а трупащите се нови томове трябва да намерят мястото си, без да развалят ефектния вид на тази така специална стая.
- Техническият чертеж, направен от вас или от специалист, изпитаните материали и съвет от майстори ще ви спести не само разочарованието, но и парите при един изненадващо неприятен резултат.
Препоръки при създаването на домашна библиотека
- Вашата домашна библиотека е предназначена основно за вас, помнете това. Не се подчинявайте на стереотипи и всеобщо наложени клишета как трябва да изглежда тя. Тя е вашият личен храм на знанието и трябва да служи на вашия комфорт и естетическата ви нагласа. Това, което ви носи радост за окото, това е, което ви е необходимо.
- Може да се обърнете към професионалист – архитект или интериорен дизайнер. Той е човекът, който да придаде най-точна материална форма на вашите замисъл и мечти.
- Най-добре е отделите отделна стая с гладки стени за домашна библиотека, вместо да съобразявате обзавеждането на други с място, където да подредите книгите си.
- Ако сте от щастливците, които имате камина в дома си, естествено е да поискате да подредите около нея лавиците с книги. Погрижете се обаче за безопасността на томовете. Огънят е сериозна заплаха за вашата колекция.
Какво да правим, ако не можем да си създадем самостоятелна домашна библиотека?
Това е въпрос с много, много труден отговор. Имате много книги, малко място и спешна нужда от библиотека. Решенията са няколко:
Вариант едно: Избирате най-голямото помещение в дома и го превръщате във всекидневна. Най-дългата стена в стаята се покрива с рафтове и поставяте върху тях книгите. Ако обичате нетрадиционните решения, можете да поискате да ви изработят рафтовете във формата на пчелни пити. Във всяка ще подреждате част от книгите си. Поставете диван или лежанка там и имате оригинална и интересна библиотека.
Вариант две: плъзгащи се панели. Идеята със сигурност ще се хареса на феновете на загадъчното, както и на заклетите плейбои, които се чудят къде да скрият енциклопедиите от приятелите си. Покрийте стените си с рафтове от пода до тавана, а върху тях монтирайте плъзгащи се панели, които напълно да ги скриват. Можете да покриете една от вратите с плазма, бюро или да разположите дивана там – никой няма и да заподозре какво се крие зад стените на всекидневната ви. Хитро и в същото време практично.
Вариант три – собствена читалня или библиотека на тавана. Вдъхновени от Гугъл, някои дизайнери създадоха мини читалня, в която да се настаните удобно, да затворите вратите й и да се отдадете на сън или четене. Можете да я монтирате във всяка стая, а и ще ви спести пространство. За съжаление е непрактична от гледна точка на това, че не събира много книги. Алтернативата й е наистина дръзка, но пък върши работа, когато наистина не разполагате с никакво свободно пространство – имате ли висок таван, направете си библиотека в горната част на помещението – само си осигурете надеждна стълба.
Мебели за домашна библиотека
Основните атрибути на една класическа домашна библиотека не подхождат само на заможните и влиятелни личности. Една красива стая с мебел от масивно дърво е истинска наслада за сетивата.
Подарете си масивно кресло, голям глобус (който може дори да е маскиран минибар), бюро и старинен часовник.
Ако искате да споделите стаята със семейството, може да сложите голяма маса за билярд. Тогава домашната библиотека ще се превърне в уютна стая за игра – притегателен център и за децата.
Ако имате една наистина сериозна колекция от книги, които са разположени по високи рафтове чак до тавана, може да си купите и познатите библиотечни стълби. Осветлението трябва да пада отгоре и в никакъв случай да не се пести. За четенето е необходимо преди всичко ясно зрение, което трябва да се пази.