Добрата подготовка е от решаващо значение за вашата градина и за оцеляването на растенията ви в предстоящите горещи и сухи месеци. Настъпването на лятото означава различни неща за различните градинари. Районите на Сандански и Петрич са подложени на наистина много горещи лета, докато в северните части на страната нещата са малко по-различни. За всички нас обаче лятото носи общи предизвикателства, като например разпределяне времето и усилията ни между поддържането на нашите градини в добра форма и нужното ни време за почивка по време на лятната ваканция. За какво обаче непременно трябва да се погрижим?
Грижа за младите растения
Например в ранните седмици на лятото камелиите започват да цъфтят и не са редки случаите, в които те внезапно губят своите пъпки в следствие на изсъхване, особено когато се отглеждат в саксии или други съдове. Важно е да проучите от какво количество вода имат нужда вашите растения по време на цъфтене и да им го осигурите, ако искате те да се чувстват добре и да изглеждат така както вие искате.
Направете така, че саксиите да могат да се охлаждат
Саксийни растения, особено тези поставени в саксии от теракота са уязвими към прегряване. Поставяйте ги така, че те да бъдат изложени по-малко на влиянието на слънцето. Не забравяйте, че поставянето на саксийни растения в чинии с вода ускорява гниенето на корените и спомага развъждането на комари. Вместо това поставете саксиите в чинии пълни с пясък и да поддържайте пясъка влажен. Това гарантира, че корените остават хладни и растения остават здрави. Ако саксийни растения изсъхват до състояние, от което е трудно повторно да се овлажнят, потопете ги в кофа с вода в продължение на не повече от половин час и след това ги върнете обратно в пясъка. Върши работа.
Поливайте по-рано за да предотвратите появата на мухъл
Поливайте растенията в прохладата част на деня. Най-доброто време е сутрин, но ако ги поливате в следобедните часове, то нека има достатъчно време за листата да изсъхнат преди залез слънце. Това намалява риска от мана и други гъбички, атакуващи листа и има по-малък шанс да се развъдят комари вечерно време. Плесента често атакува рози, тикви, пъпеш, тиквички и краставици. За да предотвратите това напръскайте растенията веднъж седмично с разтвор, приготвен от една част краве мляко и 10 части вода. Повторете след силен дъжд или напояване.
Добавете хранителни вещества във водата
Използвайте възможността вашите растения едновременно с поливането заедно и да се хранят. Това може да е полезно в някои случаи на недостиг на минерали. Полезен е разтворът на различни екологично съобразени торове и водорасли. С него третирайте основата на овощни дървета, особено цитрусови плодове за подобряване на вкуса и сочността на плодовете.
Оставете тревата да порасне малко по-дълга и буйна
За да се избавим от бурени и плевели, които потискат нашите растения сме свикнали да косим тревата в двора и градината много ниско. Погрешно схващане е, че косенето на тревните площи ниско намалява честотата на рязане. Вместо това косете тревните площи малко по-високо. По-дългата трева понася по-добре и успява да потиска вредните плевели. Прясно окосената трева е идеална за получаването на компост за декоративните ви храсти. За целта се полага тънък слой до 5 см дълбочина, тъй като по-дебели слоеве могат да изгорят листата и да предизвикат гниене на дървета и храсти. Поддържайте тревата буйна чрез подхранване с шепа естествен птичи тор на квадратен метър за всеки сезон преди дъжд или напояване.
Осигуряване на вода за поливане
Проверете състоянието на маркучите и напоителните системи и вижте дали имат течове, проверете и за запушване на дюзите. Почистете от боклуци всички улуци, така че дъждовете да могат безпрепятствено да захранват вашите резервоари.
Работете упорито, когато условията го позволяват
Извършвайте по-енергоемките си задачи в градината, като косенето например в онези периоди от деня, които са най-благоприятни затова – преди 10 часа и след 16 часа. В противен случай жегата ще ви откаже, работата ще остане недовършена, а можете и сериозно да си навредите. Когато слънцето е силно правете неща, които не изискват чак толкова голямо усилие като плевене, садене и т.н. Не забравяйте да си сложите шапката. Правете редовни почивки и не забравяйте да пиете много вода и натурални сокове за да избегнете обезводняване. Използвайте слънцезащитен крем за да предотвратите изгаряне на кожата.
Внимателно планирайте сянката
Внимателно планирайте разположението на растенията си спрямо съществуващите обекти, които могат да хвърлят сянка върху тях – сгради, високи дървета и др. Особено внимание отделете на насажденията разположени с изглед на север. Това не е особено удачен вариант, тъй като така има голяма вероятност почти постоянно да са на сянка, което не е добре за развитието им. Поставянето на широколистни дървета или лози могат да предпазят градина от изгарящото южно и западно слънце.
Увеличете микроелементите
Магнезият стимулира растежа и производството на енергия в растенията. Това е особено важно за гардениите и розите. Добавя се 1 чаена лъжичка английска сол на 4.5 литра вода. С така полученият разтвор напръскайте листата или излейте върху корените. Ако листата на цитрусовите плодове, камелията или азалията станат закърнели и на жълти петна значи е време да повишите съдържанието на желязо в почвата.
Внимавай за вредители
Повишените температури през лятото благоприятстват развитието на термити и земни червеи, особено където почвите са топли и влажни. Повечето видове са склонни да атакуват битови и градински дървен материал. Бъдете нащрек за вредители и дръжте градинските инструменти с дървени дръжки, дървените колове и други изделия от дървен материал по-далеч от земята, когато е възможно. Избягвайте да изхвърляте дървени стърготини на по-малко от 1 метър от къщата иначе рискувате да бъдете нападнати от истинска армия от вредители. Защитете от гниене необработения дървен материал, като например дъски и пейки. Има някои нетоксични препарати, с които можете да ги третирате, като в същото време остават безопасни за децата.
Колко вода е достатъчно?
Няма универсално правило. Колко често да поливате растенията си зависи от много фактори. Най-важното е самото растение. Някои са по-влаголюбиви от други. Друг съществен фактор е околната температура. При по-топли дни водата се изпарява по-бързо, отколкото някои растения могат да я абсорбират. Следете и почвата. Ако тя остава обилно мокра повече от половин час след поливането значи вероятно поливате с повече вода от необходимото или по-често от нужното.