Зимният период градината изисква немалко грижи. За да е красива и свежа, тя трябва да се поддържа през цялата година. Още през септември е добре да започнете с подготовката на почвата за преструктуриране на градината. И независимо дали създаваме нова, или подготвяме за пролетта старата градина с предишната растителност, има няколко неща, които трябва да знаете, за нейното обновяване и поддържане.
- Използвайте топлите есенни дни за реконструкция
Не чакайте да застуди, а при първите есенни дни се заемете с обновяването и реконструкцията на градината. Използвайте оптимално слънчевите лъчи и влагата на топлите есенни дъждове, за да засадите растенията. Това е най-подходящото време за тях, за да се развиват, тъй като по-късно използват и влагата на зимния сняг и пролетните валежи. Подгответе преди това почвата, за да се развият по-добре растенията в нея. Градинската почва ще подобри състава си, след като я наторите и разорете през есента и през пролетта, градината ви ще изглежда невероятно.
- Избирайте торовете според почвата
Принципа, че има универсални торове за всяка почва, не важи в случая с декоративните растения. Не прибягвайте до подобен вариант, ако искате да отглеждате специални сортове цветя в градината си, а не обикновени плодни дръвчета. В България има над 32 вида почви, затова е добре да знаете каква е почвата във вашата градина. Препоръчително е или да проучите състава й в лаборатория, или да се обърнете към специалист, ако не сте наясно върху каква земя създавате градината си.
Повечето домове и вили са разположени край „мъртва почва“ — затрупана с камъни и цименти. От друга страна плодородната почва също може да бъде засегната по време на строителството, а хумусът да бъде унищожат при изкопните работи.
Затова, за да подхраните почвата във вашата градина, трябва да знаете каква е. Вариантът е или да се посъветвате със специалист почвовед, или просто да дадете проба в близката лаборатория, за да знаете каква почва трябва да подхранвате. Подберете внимателно торовете, като е най-добре, ако решите да използвате оборски тор, той да е на поне 8—10 години, напълно разграден. В противен случай, в него ще се съдържат плевели, които едва ли ще искате да видите в градината си.
- Избор на растителност
Важно е да знаете каква растителност ще засадите в градината си, тъй като има градински календар. Широколистни и иглолистни дървета и храсти се засаждат през различно време. При есенното засаждане на храстите и растенията, които е предвидено да презимуват в градината, ямките трябва да са с размери 30х30 или 50х50 см за дърветата. Добре е да подмените изкопаната почва с почвено–торфена смеска за всеки растителен вид. Принципно засаждането на растенията става в края на септември, но предвид топлите зими последните години, може да рискувате да посадите някои растения и по-късно. Следете обаче дали не се задават слани и сняг, тъй като почвата може да замръзне.
- Напояване
Всяка красива градина има нужда от напояване. Идеалното решение е, да разполагате с чешма на двора, или кладенец за поливане, но ако обектът не го позволява, има няколко възможни варианта. Така например можете да изведете система за напояване в някоя от външните стени на вилата, която да използвате за напояване. Или да прибегнете до класическия маркуч свързан с вътрешния водопровод. Този вариант обаче е удачен, само ако разполагате с няколко крана у дома, в противен случай само би ви създал неудобства.
- Разпределение на растенията
Принципно градините се оформят по един конкретен начин — около входната врата се оформят цветни алеи, кантове или бордюри от лаврови и иглолистни растения. Те създават усещане за ред и хармония. Обикновено се засаждат по 4–5 на линеен метър като служат и за оформление на алеите.
Акцент на последните могат да бъдат градински арки, оформени чрез сводове от рози и лиани. Те могат да очертават предната част на двора, или пък да отделят вътрешната част на градината от входната алея.
Иглолистните дървета могат да се използват за оформяне на пространства, или просто за разчупване на тревните площи. Те могат да бъдат разположени в пирамидална или овална форма.
Живите огради от лаврови храсти или кипарис имат друга цел–те разчупват студените и голи стени и освежават каменните огради. Разположените ги на поне 30 см разстояние от оградата. По този начин, те ще се развиват свободно, а оградата ви ще остане цяла.
- Поддържане на растенията
Декоративните храсти се оформят и поддържат чрез системно подрязване. Има обаче специален принцип на изрязване. Туя и кипарис например, се изрязват, като се маха връхната зелена маса отвън. Това се прави в края на август, с цел поддържане на формата им. Освен това отвътре те продължават да растат и /да се развиват, сгъстяват. Подрязването на други дървета и храсти е добре да се прави преди началото на есента, в края на септември или началото на октомври.
- Засаждане на растенията
Декоративните растения е най-добре да бъдат засаждани след 10-15 ноември, когато растенията се прихващат бързо и сигурно. Прихващането може да продължи и цяла зима, но само, ако почвата не е замръзнала. В краен случай можете да засадите младите растения през февруари, или до края на март. Що се отнася до плодните дръвчета, най-доброто време за тяхното засаждане е около края на март–началото на април.
- Обновяване на почвата и предпазване на растенията
Тъй като изкуствените торове са нож с две остриета, препоръчително е да използвате естествени торове. Недостатъкът при тях е развитието на различни листни насекоми, които могат да атакуват растенията ви. Вариантът е да използвате натурални разтвори, които да предпазят растенията ви–например разтвор с тютюнева вода унищожава успешно листните въшки. А утайката от кафе е отлично средство за наторяване и подсилване на растенията. През зимния сезон някои градинари защитават декоративните дръвчета, като обвиват част от стволовете им, за да ги предпазят от студа. Ако отглеждате особено екзотични видове декоративни растения, които не понасят ниски температури, добре е да помислите за вариант да ги пренесете у дома, или в оранжерия.
[…] Тук вече вие имате думате. Растенията могат да бъдат само зелени, цъфтящи или комбинирани. Те могат да са декоративни или ароматни. В зависимост от вашия избор може да имате целогодишно райски градински кът. […]